Spolek upozorňuje na netransparentnost jihlavského Magistrátu

Na několika místech hornické naučné stezky se objevily na informačních cedulích protestní vzkazy místního spolku Lesnov.

Některé protestní vzkazy jsou umístěné přímo na informačních cedulích naučné stezky.

Hornická naučná stezka je naučná stezka, která přibližuje nejen historii těžby stříbra u Jihlavy, ale také geografii okolí a přírodní a kulturní zajímavosti. Její celková délka je asi pět km a na trase se nachází deset zastavení. K otevření došlo v roce 1998. „Středověkým zpřístupněním kulturní památky, šachty sv. Jiří, získá královské horní město Jihlava ztracenou identitu a středověkou slávu. Je velkou ostudou, že naše královské horní město – matka horních měst nejen v Českém království, nemá v současnosti zpřístupněné jediné horní dílo. Kde jinde otevřít horní dílo než na místě nejhlubší středověké šachty, kulturní památky a v ránci známé hornické stezky,“ prohlásil náměstek primátorky Martin Laštovička.

Součástí skanzenu by měl být i nový rybník se čtyřmetrovou hrází v sousedství šachty sv. Jiří ( někdy se užíví název šachta sv. Trojice). Se stavbou rybníka by měly začít práce na otevírání ústí šachty a její odvodňovací štoly. Štolou pak budou lidé procházet, aby mohli nahlédnout do nasvícené šachty, pro niž se kromě sv. Jiří používá pojmenování sv. Trojice. Následovat by postupně mělo osazení technologií používaných na zpracování rudy asi ve 14. století, od drtičů rudy po malou tavicí pec.

„Ochránci přírody přitloukají své cedule velkými hřeby do stromu, které chtějí chránit a do zastavení hornické stezky, majetku města, který svévolně poškozují. Ohledně obsahu sdělení je potřeba se informovat na městě a nepsat dohady a pocity,“ vzkázal ochráncům přírody náměstek Laštovička (KDU-ČSL).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů