Spor o pomník RAF: Má Jihlava pomník letcům?

Statutární město Jihlava se ohradilo proti informaci, kterou 3. srpna 2015 dal médiím pan Martin Herzán. V tiskovém prohlášení k vybudování soukromého pomníku českým letcům RAF na Ústředním hřbitově v Jihlavě uvedl, že „Jihlava dosud neměla žádnou podobnou připomínku hrdinství a odkazu letců RAF, ač jiná a menší města je mají…  Snad jsem trošku (v rámci svých možností) tento dluh srovnal.“

Pomník RAF na Ústředním hřbitově Jihlavy

V listopadu 2012 v kostele Povýšení sv. Kříže v Jihlavě byla slavnostně odhalena pamětní deska, na které je uvedeno 22 jmen druhoválečných veteránů, příslušníků legendární britské Royal Air Force (RAF), kteří se narodili v Jihlavě, nebo byli s Jihlavou a okolím nějak spjati.

Deska byla odhalena při příležitosti Dne válečných veteránů, šlo o iniciativu Sdružení válečných veteránů na Vysočině, které se o dohledání jmen 22 již nežijících mužů zasloužilo. Jména se podařilo najít ve spolupráci s respektovanými oficiálními institucemi včetně Vojenského historického ústavu.

Pocty se letcům dostalo za přítomnosti zástupců města Jihlavy, Kraje Vysočina, Armády České republiky a dalších významných organizací, pozůstalých, příbuzných a veřejnosti. Oficialitě byl přítomen i vzácný host, držitel Řádu Bílého lva, válečný veterán RAF Imrich Gablech.

Odhalení desky letcům RAF

Pan Martin Herzán svoji aktivitu s jihlavskou radnici nekonzultoval, ani radnici neinformoval. Městu Jihlavě také není známo, zda jeho aktivita získala podporu nějaké oficiální instituce, která se dotčeným tématem odborně zabývá.

znak RAF

„Pan Martin Herzán, který se prezentuje mimo jiné jako autor publikací s historickými tématy, nezná nebo ignoruje historicky tak významnou skutečnost, jako bylo vytvoření a odhalení pamětní desky, kterým Jihlava jednoznačně vyjadřuje úctu druhoválečným hrdinům v řadách RAF,“ stojí v tiskovém prohlášení jihlavské radnice.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů