Stuha se jménem Jihlavy bude psychologicky působit na řidiče jako bariéra pěší zóny
V centru krajské metropole Vysočiny se objeví další dopravní opatření pro ochranu chodců na pěší zóně.
„Půjde o nápis se jménem města, který bude psychologicky působit jako bariéra pro řidiče,“ vysvětlila autorka nápadu architektka Zuzana Tůmová.

Podle informací Občasníku se nápad architektky Tůmové setkal s pozitivním ohlasem a připravuje se k realizaci. Nápis se plánuje v červené barvě ve tvaru stuhy.
Bližší informace se nepodařilo získat pro velké časové zaneprázdnění radního a předsedy jihlavské ODS Davida Beke, který dohlíží na realizaci celého nápadu.
Nápis Jihlava ve tvaru stuhy je patrně součástí revitalizace Benešovy ulice, i když se o něm nezmiňuje oficiální tisková zpráva. Oficiální tisková zpráva informuje pouze o instalaci květináčů, které v následujících dnech promění část Benešovy a Palackého ulice. Ještě než se v nich začnou objevovat první výsadby, projdou důležitou přípravou pro celoroční provoz.
Práce začnou zateplením nádob. Izolace pomůže chránit kořeny vysazených dřevin před letními horky i zimními mrazy. Poté dodavatel květináče naplní substrátem. Samotná výsadba zeleně v prvních květináčích je naplánovaná na středu 27. května 2026.
Projekt počítá celkem se 75 velkoobjemovými květináči a 27 lavičkami různých velikostí. Poslední květináče by se do pěší zóny měly umísťovat během září. Ve větších nádobách porostou vícekmeny muchovníků s podrostem pachysandry, menší květináče doplní keře bobkovišní. Nové lavičky nabídnou místo k posezení přibližně pro 70 lidí.
Přesné rozmístění zeleně a mobiliáře se ještě může upravit. Nemusí proto odpovídat současným vizualizacím. „Musíme se na umístění definitivně domluvit s provozovateli obchodů a majiteli nemovitostí, protože se všemi jsme zatím nemluvili o detailech,“ uvedl primátor Jihlavy Petr Ryška s tím, že město musí zároveň zachovat příjezd zásobování ke všem nemovitostem.
Nové prvky tak doplní nejvytíženější část historického centra o více zeleně a míst k odpočinku. Město tím chce zpříjemnit pobyt v pěší zóně, která v létě patří k nejvíce rozpáleným místům v centru. Celkové náklady projektu dosahují přibližně 3,7 milionu korun.
