Pět čísel Velkomeziříčska: Nejčastěji zmiňován Necid
Městský zpravodaj Velkomeziříčsko zmiňuje jméno starosty Velkého Meziříčí stále častěji. V pátém čísle je to dokonce devatenáctkrát. Jiní politici z vedení města se objevují v měsíčníku Velkomeziříčsko pouze tehdy, pokud jsou členy ODS.
Kolikrát je v měsíčníku Velkomeziříčska zmiňováno jméno starosty a místostarosty města:
Starosta Necid: v čísle 1. 10x, v čísle 2 4x, v čísle 3 5x, v čísle 4 10x, v čísle 5 19x.
Místostarosta Komínek: v čísle 1 0x,v čísle 2 1x (sloupek zastupitele), v čísle 3 2x,v čísle 4 3x, v čísle 5 2x.
Aktuální politické vedení města Velké Meziříčí tak svými zásahy do obsahu zpravodaje prakticky může vytvářet permanentní politickou kampaň, když se snaží v očích občanů budovat ryze pozitivní obraz o své činnosti na radnici.
Bývalý starostův stranický zástupce Petros Martakidis se stal externím dodavatelem měsíčníku Velkomeziříčsko (čtěte zde).
Jsme tak svědky možného zneužívání obsahu zpravodaje Velkomeziříčsko pro skrytou politickou kampaň, která je hrazena z veřejného rozpočtu.
Politickou kampaň ukázal například radní Jiří Michlíček ve svém příspěvku „Léto nám jasně ukáže, co je v našem městě důležité a co ne“.
Málokterý vydavatel (místní samospráva) si uvědomuje, že s rozhodnutím vydávat místní tištěné periodikum de facto zakládá lokální médium veřejné služby, s čímž jsou spojeny nemalé nároky na tvorbu jeho obsahu.
Nejenže musí dostát formálním povinnostem jako každý jiný vydavatel periodických tiskovin, navíc by však měl pečlivě dbát o naplnění principů veřejnoprávních médií, tedy zejména poskytovat objektivní a vyvážené informace o místní samosprávě a její činnosti. Tato povinnost je sice uzákoněna novelou tiskového zákona z konce roku 2013, avšak bez náležitých sankcí, nic vydavatele nenutí dostát svým závazkům. Taktéž nikde není konkrétněji stanoveno, jakým způsobem mají místní vydavatelé objektivní a vyvážené informace v periodiku zajistit.