Kraj Vysočina plánuje do roku 2020 vytvoření systému spolupráce nemocnic, který by zajistil chování sítě nemocnic jako jediného funkčního celku. Případně zpracovat studii proveditelnosti přechodu nemocnic a případného sloučení nemocnic. Sloučení nemocnic by zároveň znamenalo přechod od řízení