Tajemství odboru správy realit Jihlavy: přestala fungovat čistička

Na jihlavské radnici se potichu a za maximálního utajení řeší problém čističky odpadních vod: přestala fungovat na jaře 2015. Komisi pro investice o tom informovala vedoucí odboru realit jihlavského Magistrátu Dana Kratochvílová.

Obratem dostal odbor správy realit jihlavského magistrátu částku přes milion korun na projektovou dokumentaci pro opravu čističky.

„Vodoprávní úřad ověřil přímo u provozovatele, že ČOV běží v pořádku. Nemáme informaci o havárii,“ uvedl mluvčí jihlavského Magistrátu Radek Tulis.

Jediná čistička na území města je na Helenínské ulici.

„Nemám informaci o havárii. Přestávám Jihlavě rozumět“, uvedl předseda Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko Roman Fabeš.

ČOV v kasárnách Pístov

Havárie se stala na čističce odpadních vod v areálu bývalých kasáren Pístov. „Povolení k vypouštění odpadních vod do vod povrchových z této ČOV bylo platné do 31.12.2013. Uvedená biodisková ČOV je tříkomorová a je koncipována na odstraňování splaškových vod z prostor pro obsluhující personál (6 osob), ambulanci, karanténu a 3 řad kotců pro opuštěná zvířata (cca 20 zvířat),“ sdělil mluvči jihlavského Magistrátu Radek Tulis.

Podle vyjádření mluvčího Magistrátu lze konstatovat, že ČOV byla realizována pro čištění splaškových odpadních vod z provozně-administrativního objektu autoparku vojenského areálu, kde byla výrazně vyšší obsazenost a s tím spojená produkce splaškových odpadních vod, která nevykazovala výrazné kvalitativní a kvantitativní výchylky.Současné přítoky na ČOV se dle obsazenosti pohybují odhadem okolo 25 % projektované (původní) kapacity, vstupní organické zatížení ČOV bude obdobné.

Koncepčně je po technologické stránce tento způsob čištění odpadních vod zastaralý a v dnešní době již omezeně užívaný. Není příliš vhodný pro použití k čištění odpadních vod s kvalitativně a kvantitativně výrazně rozkolísaným nátokem do ČOV. V současné době ČOV slouží jako tříkomorový septik s odloučením plovoucích látek. Každého půl roku zadává Městská policie rozbory odpadních vod z této ČOV.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů