Velkomeziříčská ODS má v rukou osud koalice i starosty

Prosincové jednání zastupitelstva ve Velkém Meziříčí opět oslabilo pozici starosty Alexadrose Kaminarase (Společně VM) i celé koalice. Zastupitelka Ivana Bíbrová (Společně VM) ohlásila odchod z koalice, šéf zastupitelů ODS Petr Velička (ODS) rezignoval na post radního města.

Koalice Společně VM, ODS, ANO a částí Meziříčského fóra má většinu pouhého jednoho hlasu, pokud je šéf zastupitelů ODS Petr Velička stále v koalici. Ve vedení města zbyla po radním Veličkovi jen prázdná židle a není jasné, kdo ji vlastně obsadí.

Motiv rezignace Veličky na křeslo radního města patrně souvisí s odchodem zastupitelky Bíbrové z koalice. Koalici přestává vyhovovat styl vládnutí starosty Kaminarase: Styl vládnutí korunovaného vládce s povinnou podporou dvořanů v roli radních města a závazku neomezené podpory.

Už počátkem ledna se sejde mimořádné zastupitelstvo města Velké Meziříčí ke schválení dosud neschváleného rozpočtu města. Na řádném jednání zastupitelů chyběly koalici hlasy, on-line hlasování nebylo možné. Neschválený rozpočet obratem starosta Kaminaras označil za „klukovinu“ opozice, přitom se s opozicí ani nesnažil vyjednávat.

Koaliční podporu měl starosta Kaminaras pojištěnou svými placenými videoprojevy natáčenými místopředsedou ODS Jiřím Michlíčkem. Michlíček přišel o funkci místopředsedy ODS v podzimních volbách, kdy jej nahradila úřednice radnice Zdena Peterková.

Tiché vyjednávání šéfa zastupitelského klubu ODS Petra Veličky s opozičními sociálními demokraty naznačuje přestavbu koalice ještě před místními volbami. Společně VM vládne jako spolek jednotlivců s jasným heslem „Městu zdar!“ a nejasným volebním programem.

Až šéf velkomeziříčských zastupitelů ODS Petr Velička důkladně objasní svým stranickým kolegům situaci v koalici, dá se čekat důležité rozhodnutí o budoucnosti koalice i setrvání Alexandrose Kaminarase ve funkci starosty města.

Schopnost Petra Veličky řešit politické krize při vládnutí bude důležité pro občanské demokraty při sestavování kandidátní listiny pro příští volby. Velička může být na čelních nebo zadních pozicích příští kandidátní listiny ODS. Na podzim Velička drtivě prohrál volbu předsedy místní ODS s podnikatelem Tomášem Hrabálkem. Hrabálek má na kolektivní chod strany očividně jiný pohled než sólový hráč Velička.

Podpora ODS pro autokratický styl vládnutí starosty Alexandrose Kaminarase s podporou hnutí ANO má očividně své mantinely. Už na lednovém projednávání rozpočtu se ukáže, jak se Kaminarasovi podaří udobřit si občanské demokraty a dokončit funkční období. Rozhovory šéfa zastupitelského klubu ODS s opoziční ČSSD naznačují mnohé. Například převolbu uvolněných zastupitelů města Velké Meziříčí.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů