(VIDEO) Hejtmanův náměstek Pacal odchází starostovat do Třebíče. Kdo ho nahradí?

Náměstek hejtmana Pavel Pacal odchází z vedení Kraje Vysočina do uvolněné funkce starosty města Třebíč. Ve funkci náměstka hejtmana může Pacala nahradit kterýkoliv člen zastupitelského klubu Starostové pro Vysočinu.

Informaci  Občasníku o Pacalově odchodu z hejtmanství se náměstek Pacal snažil popírat s tím, že není nic definitivně dohodnuto. Nicméně se informace potvrdila.

Možnými nástupci náměstka Pacala jsou Martin Mrkos, Roman Fabeš nebo Lukáš Vlček. Tito tři krajští zastupitelé tvoří s Pacalem zastupitelský klub Starostů pro Vysočinu.

Martin Mrkos oznámil vytvoření koalice na radnici ve Žďáru nad Sázavou, už před volbami ho hnutí Žďár-Živé město představovalo jako kandidáta na místního starostu. Lidovci ve Žďáru nad Sázavou odmítli možnost mít prvního starostu v historii města a jejich lídr Josef Klement bude i nadále místostarostou (více zde). Doplní ho jako druhá místostarostka krajská zastupitelka Ludmila Řezníčková (ANO). Odchod Mrkose z křesla starosty nově utvořené koalice ve Žďáru nad Sázavou do vedení kraje Vysočina je nepravděpodobné.

Mnohem větší šance na uvolněnou pozici náměstka hejtmana má starosta Telče Roman Fabeš (SNK-ED). V Telči zatím není známá definitivní podoba koalice, starosta Fabeš vládl městu v koalici s KDU-ČSL. Do místní politiky v Telči výrazně promluvili Piráti a Zelení, kteří skončili ve volbách jako druzí s pěti mandáty. Odchod Fabeše z Telče je reálně možný.

Poslední možností je nástup krajského předsedy hnutí STAN Lukáše Vlčka z Pacova. Vlčkovo uskupení vyhrálo místní volby v Pacově s drtivou převahou, ziskalo deset z patnácti mandátů v místním zastupitelstvu. To znamená pro starostu Vlčka možnost plynule pokračovat v práci pro rozvoj Pacova. Dokonce si může vybrat složení příštího vedení Pacova i místostarostu města.

Vlček má dobré pracovní i osobní vztahy s hejtmanem Běhounkem, který je místním zastupitelem Pelhřimova. Oba pochází ze stejného regionu, mají podobné cíle.

Ovšem práce místního politika je na čtyřleté funkční období, funkční období krajských politiků končí již za dva roky. Dva roky jsou mimořádně krátká doba pro vybudování takové popularity jakou má dnes Lukáš Vlček jako místní politik v Pacově.

Funkce krajského předsedy hnutí STAN na Vysočině i odpovědnost lídra kandidátky Starostové pro Vysočinu naopak Vlčka přímo vybízí, aby vyřešil kádrovou krizi  ve vedení kraje Vysočina po odchodu náměstka Pacala do křesla starosty Třebíče,.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů