(VIDEO) Jízdy parních vlaků oslaví sto dvacet let trati Kostelec-Telč-Slavonice

Pravidelně každý letní víkend vyjíždí na místní dráhu Kostelec-Slavonice parní vlak s výletními vagony na nostalgické jízdy. Trať byla pro pravidelné jízdy zprovozněna 13. srpna 1898 z Kostelce u Jihlavy do Telče, kdy byl vypraven v 7:26 hodin první pravidelný smíšený vlak z Telče do Kostelce.

Z Telče do Slavonic byla zprovozněna 7. září 1902 a dál do Rakouska byla zprovozněna o rok později (21. června 1903) . Dne 22. května 1945 došlo k uzavření hranic mezi Československem a Rakouskem a skončila tak pravidelná doprava v úseku Slavonice – Fratres.

Nostalgické jízdy jsou i letos v plánu oběma směry: z Telče směrem na Třešť a Kostelec u Jihlavy i na opačnou stranu z Telče směrem na Dačice a Slavonice.

V Telči je k vidění i muzeum místní dráhy (tip na výlet přímo zde). Už samotný příjezd parního vlaku do stanice je pro cestující zážitkem.

Vlakvedoucí dá píšťalkou signál k odjezdu, strojvůdce zapíská odpověď píšťalou lokomotivy a souprava odjíždí na další zastávku.

Když mašinka přijíždí do stanice, už z dálky píská.

Na konečné v Třešti dostane mašinka pořádně napít. Zásoba vody stačí zhruba na dvacet kilometrů jízdy, zásoba uhlí stačí na šedesát kilometrů.

Mašinka na konečné objede vagónky a postaví se do čela vlaku na zpáteční cestu do Telče.

O provoz parních vlaků se stará Společnost telčské místní dráhy, což je občanské sdružení místních železničních nadšenců.
Společnost telčské místní dráhy spolu se Sdružením obcí a měst tratě Kostelec – Telč – Slavonice se snaží připomínat nejen historii uvedené místní dráhy, ale i propagovat tuto dráhu jako moderní dopravní prostředek daného regionu a v rámci celého kraje Vysočina.

 

 

 

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů