(VIDEO) Šmarda (ČSSD) odebral čestné občanství prezidentu Klementu Gottwaldovi

Bývalý prezident Československa Klement Gottwald už není čestným občanem Nového Města na Moravě. Čestné občanství získal Gottwald v dubnu 1948.

Možnost odejmutí občanství řeší i současná Pravidla pro udělování čestného občanství a cen města:

„Čestné občanství a cena města lze odejmout tomu, kdo se závažným způsobem provinil proti zásadám morálky či právnímu řádu, nebo tomu, u něhož dodatečně vyjdou najevo skutečnosti, na jejichž základě by k udělení čestného občanství a ceny města nedošlo.“

Po únoru 1948 byla v Československu pod Gottwaldovým vedením a od 14. června 1948 pod jeho prezidentováním nastolena diktatura, ze které brzy přešel smích i mnohé z těch, kteří 25. února 1948 nadšeně Gottwaldovi tleskali na Václavském náměstí. První komunistický prezident doslova vzal občanům Československa vlast. V zemi začali rozhodovat sovětští poradci. Ekonomice naordinovali „ocelovou koncepci“, prapříčinu budoucí hospodářské zaostalosti a ekologických katastrof. Radili při násilné kolektivizaci zemědělství, při prosazování monopolu komunistické moci do školství, vědy a kultury. 

Klement Gottwald poslal v padesátých letech na šibenici i jedenáct ze svých nejbližších předních komunistických funkcionářů v čele s Rudolfem Slánským. 

Návrh na odejmutí občanství přednesl novoměstský starosta Míchal Šmarda (ČSSD). Šmarda v místní politice vede uskupení Lepší Nové Město a získal téměř čtyřicet procent odevzdaných hlasů, Komunisté získali pod pět procent hlasů a do zastupitelstva se nedostali.

„Hodnotit historii je vždy obtížné. Dva čestní občané Cyril Musil a Jiří Brady byli obětí totalitního režimu. U Klementa Gottwalda jsme nenašli vztah k městu ani nic pozitivního,“ řekl starosta Šmarda.

Zastupitel Libor Černý (ANO) navrhoval jako alternativní postup zrušit rozhodnutí o udělení, které proběhlo v roce 1948. Ovšem město Nové Město na Moravě nemá informace o tehdejším postupu, kterým bylo Gottwaldovi čestné občanství uděleno.

„Není to podle mého názoru ani možné s ohledem na retroaktivitu,“ prohlásil starosta Šmarda.

Nové Město na Moravě má po odejmutí čestného občanství celkem 36 čestných občanů včetně například skupiny ruských partyzánů z oddílu „Záře/Zarevo“, prezidenta Edvarda Beneše, prezidenta Ludvíka Svobody nebo místního rodáka Jiřího Bradyho, který jako jediný z rodiny přežil období holocaustu.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů