VÍME PRVNÍ: Jihlava objednala projekt hornického skanzenu

Na okraji Jihlavy pod vrchem Rudný (Šacberk) skutečně vyroste hornický skanzen. Město Jihlava si objednalo za více než půl milionu korun projekt zamýšleného areálu hornického památky s replikami dobových strojů a zařízení. Právě v lokalitě pod Šacberkem se intenzivně těžilo a právě i na tomto místě se vytěžená ruda zpracovávala. Proto tady chce město svojí slavnou hornickou minulost připomínat.

Může jít o obrázek venku

Smlouvu na projektování hornického skanzenu podepsal náměstek primátorky Martin Laštovička v polovině srpna. Skanzen bude umístěn na svahu blíže k osadě Lesnov, parkoviště autobusů bude na v horní části krematoria.

Může jít o obrázek mapě a textu

Jihlava proslulá těžbou stříbra totiž doposud nemá žádnou významnější hornickou památku. Skanzen by měl návštěvníkům ukázat, jak se se stříbrnou rudou v Jihlavě pracovalo před zhruba šesti sty lety. Jenom na vrcholu Rudný se nachází přibližně 160 až 180 pozůstatků po těžební činnosti a předpokládá se, že šachta sv. Trojice na vrchu Rudný bude nejhlubší otevřenou v České republice . Aby se to potvrdilo, tak je potřeba šachtu takzvaně odzátkovat, tedy odstranit z povrchu špunt z napadaného listí a sesuté zeminy. I při tom budou dělníci napodobovat práci středověkých jihlavských horníků.

„Celková předpokládaná cena je s materiálem i veškerými stavebními pracemi odhadnuta na 10 milionů korun,“ uvedl náměstek primátorky Jihlavy pro úsek památkové péče Martin Laštovička. Podle Laštovičky je skanzen také zařazen do programů ITI (Integrated Territorial Investments), tedy do programovacího období evropských dotací na sdružené územní investice, a měl by být financován také z těchto zdrojů.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů