(VÍME PRVNÍ) Jihlava trojnásobně zdraží seniorům roční jízdné v MHD

Jihlavští zastupitelé dostanou „na stůl“ ke schválení návrh dodatku smlouvy s Dopravním podnikem města Jihlavy, který předpokládá změnu výše jízdného pro seniory ve věku nad 65 let věku.

Roční velmi symbolické jízdné se podle připravovaného návrhu ztrojnásobí ze současných sto dvaceti na tři sta šedesát pět korun ročně.

Návrh přichází v době, kdy Česká pošta oznámila rušení poboček v okrajových částech města a přesun služeb do míst, kde městská hromadná doprava zatím nefunguje. Od podzimu budou jihlavští senioři potřebovat veřejnou dopravu podstatně více než dosud. Především pro cesty z okrajových částí města na náměstí, kde je umístěna hlavní pobočka pošty.

Návrh na zdražení jízdného předkládá jihlavský radní pro dopravu a poslanec Jaroslav Vymazal (ODS). Než by ODS umožnila položit dotazy poslanci Vymazalovi na oficiální tiskové konferenci ODS, moderátorka Veronika Vošická Buráňová (ODS) raději odnesla mikrofon mimo pódium i přes upozornění krajského předsedy ODS Miloše Vystrčila na zájem klást otázky.

„Je to základní varianta pro snížení jízdného MHD pro žáky. Žáky od třetích tříd chceme postupně od září naučit používat veřejnou dopravu pro cestu do škol. MHD postupně modernizujeme, budeme mít od října nový odbavovací systém. Nově budeme důchodcům nabízet čtvrtletní kupón,“ uvedl radní a bývalý primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal (ODS).

Fórum Jihlava i Žijeme Jihlavou podle Vymazala přislíbili podporu uvažovaného zdražení veřejné dopravy.

Ze zprávy o návrhu ODS na zdražení veřejné dopravy pro seniory byl překvapený i hejtman Vysočiny a jihlavský zastupitel Vítězslav Schrek.

„Oni fakt zdražují seniorům MHD v Jihlavě trojnásobně? Zeptám se na to,“ slíbil hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS).

Jihlavská zastupitelka Eva Decroix (ODS) už dva dny nezvedá telefon a nereaguje na volání.

K návrhu na zdražení jízdného nechtěla zaujmout stanovisko ani lídryně TOP09 Martina Lisová. „Nejsem jihlavská zastupitelka,“ stručně vzkázala Lisová.

„KDU-ČSL tento návrh ODS nepodporuje, to mohu říci otevřeně. Návrh ODS se muset upravit,“ uvedl předseda jihlavských lidovců a náměstek primátorky Martin Laštovička (KDU-ČSL).

Poslední změna tarifu veřejné dopravy v Jihlavě proběhla před třemi lety, kdy došlo ke snížení ceny jízdného pro seniory na současných sto dvacet korun ročně a současně i ke snížení hranice nároku na seniorské jízdné ze sedmdesáti na šedesát pět let věku.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů