VÍME PRVNÍ: Na Vysočině vznikne centrum pro léčbu gamblerství

Patologická psychická závislost na lákavé představě rychlého zisku (gamblerství) je stále větším problémem dnešní doby. Mnozí hráči získávají závislost na hře, rostoucí finanční problémy se snaží vyřešit další účastí ve hře a vytvářejí tak bludný kruh. Závislé osoby (tzv. gambleři) dokážou prohrát ohromné částky, což má často za následek zásadní narušení mezilidských vztahů a existenční potíže nejen samotných hráčů, ale často i jejich blízkých.

Podle informací serveru Občasník se na Vysočině připravuje zřízení „Krajského gamblerského centra“ pro léčbu závislých osob na výherních automatech. Záměrem Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky je zřídit v každém kraji adiktologickou ambulanci pro patologické hráče. V současné době je na území České republiky podporováno devět regionálních center. 

Úřední název zamýšleného projektu „krajského gamblerského centra“ je „Krajská adiktologická ambulance pro hazardní hraní v Kraji Vysočina“. Projekt připravují společeně Kolpingovo dílo České republiky z. s. jako nositel dotační žádosti a souvisejících projektů, Diecézní charita Brno, Oblastní charita Jihlava a Diecézní charita Brno, Oblastní charita Třebíč.

„Zřízení „krajského gamblerského centra“ nespočívá ve vybudování nového zařízení, ale ve vytvoření projektového týmu ve třech městech, za účasti tří již zmiňovaných subjektů,“ sdělila Občasníku mluvčí kraje Vysočina Eva Neuwirthová.

Hlavním důvodem zřízení služby na Vysočině je podchycení a následné zajištění ambulantní léčby pro občany, kteří mají obtíže s hazardním hraním.

Gamblerské centrum by mělo nabízet kompletní pomoc klientům z Vysočiny závislým na nějaké formě hazardního hraní – poradenství při řešení problémů (např. v oblasti financí, bydlení nebo zaměstnání) způsobených hraním, nabídku odborné terapeutické pomoci, případně zprostředkování dalších odborných služeb.

“ Zřízení „Krajské adiktologické ambulance pro hazardní hraní v Kraji Vysočina“ se nachází v počáteční fázi. Žádost bude předložena Komisi sociální  a pro oblast protidrogové politiky a následně ji bude projednávat rada a zastupitelstvo kraje“, dodala mluvčí Neuwirthová.

Důležitým faktorem pro vznik „Krajské adiktologické ambulance pro hazardní hraní v Kraji Vysočina“ bude i skutečnost, zda bude tento projekt podpořen Radou vlády pro koordinaci protidrogové politiky.


Za předpokladu podpory vzniku „Krajské adiktologické ambulance pro hazardní hraní v Kraji Vysočina“ ze strany vlády a schvalovacích orgánů kraje Vysočina je záměrem zařízení  poskytovat služby od 1. 4. 2020. 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů