VÍME PRVNÍ: ŘSD chystá Centrální dispečink odtahů

Odstraňování následků dopravních nehod a překážek silničního provozu bude v blízké budoucnosti zajišťovat Centrální dispečink odtahů. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chystá výběrové řízení na výběr partnera, který zajistí provozování Centrálního dispečinku odtahů.

Proces odstraňování překážek silničního provozu se dnes řídí zákonnou úpravou a je ovlivněn i samotným subjektem, který odtah provádí a to zejména v oblasti technického a personálního zabezpečení. Vliv mají i odborné znalosti pracovníků odtahových služeb včetně schopnosti „neprodleně odstranit překážku“, jak ukládá litera zákona.

Současný způsob smluvního zajištění odtahů na dálnicích a rychlostních komunikacích je ze strany ŘSD zajištěn smluvním vztahem. Smluvní partneři z řad odtahových služeb garantují třicetiminutovou dosažitelnost pro výjezd na určené místo nehody včetně nonstop provozního dispečinku.

Na místě nehody odtahové služby zajišťují označení místa nehody jako překážky silničního provozu, odstranění překážky včetně úklidu místa nehody.

Aktuální systém odstraňování nehod na dálnicích a rychlostních komunikacích dává státu předpoklad profesního přístupu ze strany odtahových služeb a naplnění základních zájmů státu na rychlém zprovoznění místa nehody.

Nový model odtahů přes Centrální dispečink bude respektovat ze strany Ředitelství silnic a dálnic požadavky zákona i metodické požadavky včetně technického a personálního zabezpečení včetně garance zajištění technologických postupů, znalostí a vybavenosti ze strany odtahových služeb.

Centrální dispečink odtahů bude „nabírat“ informace o překážkách silničního provozu od všech složek Integrovaného záchranného systému. Zároveň bude jeho odpovědností zabezpečit v plném rozsahu řešení odstranění nehody nebo odstranění nehody jako mimořádné události.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů