VÍME PRVNÍ: (VIDEO) Jihočeši hledají dopravce úzkokolejky „do voleb“, Vysočina na pět let

Optimismus klesá. Původně v lednu oznámený termín rozjezdu úzkokolejky je ohrožen. Starosta Jindřichova Hradce Michal Kozár to připustil na tiskové konferenci města. Podobně méně optimistický byl i místostarosta Bohumil Komínek, který působí v dozorčí radě zadlužených Jindřichohradeckých místních drah.

„Úzkokolejka je jako pacient na jednotce intenzivní péče. Jeden den je situace lepší, další den horší. Jsme v situaci, kdy jsme do Velikonoc byli hodně optimističtí, teď je to horší. Termín první červen je ohrožen,“ řekl místostarosta Jindřichova Hradce Bohumil Komínek.

Jihočeský kraj už vyhlásil i poptávkové řízení na nového dopravce. Ovšem pouze na dobu letošního roku. „Bylo to od Jihočeského kraje nešťastné, ale musíme s tím pracovat,“ řekl místostarosta Komínek.

Rozhodnutí Jihočechů vybrat dopravce pro úzkokolejku jen na pár měsíců značně komplikuje situaci především představitelům místní samosprávy při úvahách o vstupu do nově zakládaného dobrovolného svazku obcí, který by se staral o dopravní infrastrukturu.

„Je to spíše opatrnost, vždy když probíhala jednání tak se hledal způsob, jak to udělat, než jak to neudělat,“ vysvětlil starosta Jindřichova Hradce Michal Kozár.

V polovině března se v Jindřichově Hradci konala „schůzka náměstků“ Jihočeského kraje, Kraje Vysočina a zájemců z řad firem o roli dopravce na úzkokolejné dráze. I když byla avizována tisková zpráva, dosud nebyla Jihočeským krajem vydána.

Do konce května by obce na trati úzkokolejky měly založit dobrovolný svazek obcí a získat Identifikační číslo, které je nezbytné pro schválení reorganizačního plánu. „Všechny obce na úzkokolejce nemusí být nutně zakládajícími členy, budou mít dostatek času projednat v zastupitelstvech obcí možnost přistoupit do spolku,“ zmínil jindřichohradecký starosta Michal Kozár.

Spolek obcí Jindřichohradecká úzkokolejná dráha chce vést s Jihočeským krajem další jednání, aby podpora Jihočeského kraje nebyla omezena jen na jednu sezónu, ale trvala delší dobu podobně jako podpora Kraje Vysočina.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů