Vodárenská a.s. snížila cenu předané vody pro Jihlavu, klesne cena vody?

Na valné hromadě Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko byly oznámeny oficiální ceny vodného a stočného pro většinu území Jihlavska. Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko oznámil zdražení vodného a stočného na částku 99,97 Kč (více zde).

Pro Statutární město Jihlava nastala nová situace v obchodních vztazích, vodu bude „nakupovat“ od Vodárenské a.s. a dodávat pro koncové uživatele prostřednictvím vlastní vodárenské divize Technických služeb města Jihlavy. Podle informací Občasníku „velkoobchodní“ cena vody poklesla zhruba o pětikorunu pod částku šestadvaceti korun za kubík vody. Informaci potvrdil ředitel jihlavské divize VAS a.s. Bronislav Remeš. „Přesná cena pitné vody předané městu Jihlava činí 25,78 Kč bez DPH,“ upřesnila mluvčí Vodárenské a.s. Iva Šebková.

I když „velkoobchodní“ cena vody pro krajské město náhle poklesla, pro obyvatele krajského města se zatím nic nemění.

„SLUŽBY MĚSTA JIHLAVY s.r.o. začnou provozovat jihlavské vodovody a kanalizace v plném rozsahu od 5. 1. 2021. V současné době nemáme žádné znalosti o skutečné nákladovosti provozování vodovodů a kanalizací, o náročnosti obsluhy technologií, o skutečných ztrátách vody, četnosti a rozsahu poruch a dalších informacích, které vstupují do cenotvorby vodného a stočného. Proto pro rok 2021 bude platit zastupitelstvem schválené vodné a stočné a pro další období bude kalkulace upravena podle zkušeností se skutečnými náklady a výnosy této činnosti,“ uvedl mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

Se sledováním skutečných vodárenských nákladů byly problémy v době, kdy se o jihlavskou vodu staral Miroslav Tomanec (Fórum Jihlava) v čele městské vodárenské firmy Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK). Předseda dozorčí rady JVAK a náměstek primátorky se Miroslava Tomance dotazoval, proč se nesledují skutečné náklady (více zde).

Zastupitelé smlouvu o pachtu a provozu vodovodů a kanalizací  schválili v úterý 3. listopadu 2020. 5. 11. 2020 ji potvrdila městská rada. Podpisem smluv je odsouhlasena cena pachtovného ve výši 80 mil korun za rok 2021 a ceny vodného a stočného pro rok 2021 ve výši 55,06 korun za kubík odebrané pitné vody a 40,07 korun stočného za kubík odpadní vody. Obyvatelé Jihlavy tak budou v roce 2021 platit celkově 95,13 korun za jeden kubík spotřebované vody.


Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů