Výrok poslankyně Decroix (ODS) o srovnání růstu důchodů Fialovy a Babišovy vlády byl zavádějící

Vedle ilustrativních obrázků spokojených důchodců z fotobanky se poslankyně a předsedkyně ODS Vysočina předvedla výrokem, který lze hodnotit jako zavádějící.

Poslankyně Decroix vypustila výrok, který ve zjednodušené podobě zní:

„Průměrná výše starobních důchodů skutečně v posledních dvou letech výrazně narůstá a dle odhadu MPSV ještě v letošním roce přesáhne 20 tisíc Kč. Zvýšení důchodů nicméně vychází ze zákona, a Fialova vláda k němu tedy přistoupit musela. „

Spouštěčem zvýšení důchodů byla rekordní inflace, která v lednu 2023 za pouhý jediný měsíc překročila hranici pěti procent. Výrok poslankyně Decroix je vlastně z ekonomického pohledu vychvalováním zhoršující se ekonomické situace.

„Babišův kabinet navíc v letech 2018 a 2019 zvýšil důchody nad rámec zákonné valorizace, což Fialova vláda neučinila. Jelikož poslankyně Decroix vyvolává dojem, že současná vláda důchody navýšila na základě vlastního uvážení, hodnotíme její výrok jako zavádějící,“ zhodnotil výrok poslankyně Decroix server Demagog. Demagog.cz je studentský projekt, jehož cílem je kontrola faktických tvrzení, která zazní ve výrocích politiků.

Podstatně kritičtější hodnocení si poslankyně Decroix (ODS) vysloužila od pravicových voličů. Rychlá valorizace důchodů Fialovy vlády totiž a zvyšování počtu lidí na dávkách ukazuje na velmi špatný vývoj ekonomické situace. Není to na chlubení.

„Pardon, ale důchody podléhají zákonné valorizaci. Tohle je dezinformace, v podstatě,“ napsala k výroku Decroix novinářka Apolena Rychlíková.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů