Za nepovolenou nadrozměrnou přepravu po D1 padla od policie maximální pokuta

Policisté z dálničního oddělení Velký Beranov si v pátek 6. října v odpoledních hodinách všimli na 136. kilometru dálnice D1 ve směru jízdy na Prahu vozidla s českou registrační značkou. Jízdní souprava převážela objemný jeřáb. Tuto jízdní soupravu proto chtěli zkontrolovat policisté ze speciálního kamion týmu a k této speciální kontrole si chtěli vozidlo odklonit na odstavnou plochu na 115. kilometr dálnice D1.

Řidič ale dálnici D1 opustil na sjezdu na 134. kilometru u Měřína, protože zřejmě věděl, že na odstavné ploše na 115. kilometru probíhá kontrolní vážení téměř denně. Proto pokračoval po silnici II. třídy směrem na Jihlavu.

Jediné vhodné místo na zastavení a zkontrolování tak rozměrného vozidla bylo na odstavné ploše u silnice II/602 u Řehořova, kde také následně proběhla kontrola i výzva, aby se řidič podrobil nízko rychlostnímu kontrolnímu vážení.

Při kontrole policisté zjistili, že jedná o velký autojeřáb Liebherr, na který musí být vydáno speciální povolení k nadrozměrné přepravě.

Firma sice takové povolení měla, ale toto povolení bylo vydáno na přepravu jeřábu po dvou částech, kdy měl být zvlášť převážený podvozek a zvlášť zdvižné rameno. Firmě se zřejmě nechtělo jeřáb rozebírat, tak „riskli“ jízdu se složeným jeřábem, což jim ale nevyšlo.

Dvaačtyřicetiletý řidič se odmítl podrobit na výzvu policisty nízko rychlostnímu kontrolnímu vážení a na kontrolní váhy odmítl najet. Z tohoto důvodu mu policisté uložili pokutu v příkazním řízení ve výši 100 000 korun a zakázali mu další jízdu. „Od 1. ledna roku 2022 je možné uložit na místě pokutu až 100 000 korun, do té doby to bylo pouze  30 000 korun. Takže v tomto případě dostal řidič maximální pokutu,“ uvedla mluvčí policejního ředitelství Dana Čírtková.

Řidič mohl pokračovat v jízdě poté, co jednu část jeřábu firma přeložila na druhou jízdní soupravu tak, jak bylo původně v plánu.

„Kontroly jízdních souprav, ale i dodávkových vozidel, se zaměřením na dodržování hmotnostních limitů, probíhají na silnicích Kraje Vysočina i na dálnici D1 téměř každý den v rámci běžného výkonu služby nebo se na ně zaměřujeme v rámci speciálně vyhlašovaných dopravně – bezpečnostních akcí,“ dodala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů