Žáček (Piráti Jihlava): Legalizovány by postupně měly být všechny drogy!

Vít Žáček (* 15. dubna 1998) je od srpna 2020 předsedou místního sdružení Jihlavsko, ve kterém je jako člen od jeho založení. Prvními volbami, do kterých se v rámci Pirátské strany aktivně zapojil, byly komunální volby 2018, po kterých se stal členem komise projektu Zdravé město, MA21 a volného času.

Vit Zacek | Pirátská strana Vysočina

V Jihlavě bydlí odjakživa, i když kvůli studijním povinnostem dojíždí i do Prahy. Absolvoval Gymnázium Jihlava, kde v roce 2017 maturoval. Poté studoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, kde v roce 2021 získal bakalářský titul z oboru finance. Zároveň zkoušel štěstí na Univerzitě Karlově při studiu matematiky. Krátce pracoval na letišti Václava Havla v Praze.

Ve volném čase se věnuje například dobrovolnictví, a to především v kolektivu Jídlo místo zbraní, se kterým vaří veganská jídla pro všechny lidi bez rozdílu. Předseda jihlavských Pirátů Vít Žáček chce vést místní buňku i v dalším čtyřletém období, kdy Piráti plánují fungovat ve volebním projektu se zbytky Fóra Jihlava vedeného primátorkou Karolínou Koubovou.

Vít Žáček vysvětloval svým spolustraníkům i aktuální politické postoje.

Jaký máš názor na legalizaci drog? Legalizoval/a bys konopí? LSD? Heroin?

Legalizovány by postupně měly být všechny drogy. Některé jako například marihuana by měly být legalizovány ihned a zcela. U jiných by se nejprve měla vybudovat infrastruktura pro léčbu rizikových konzumentů. Je smutnou pravdou, že mnohem více peněz vynaložených v rámci drogové politiky státu jde na represi a jen malá část jde na prevenci a jiné soft nástroje pro zvládání drog. Z ekonomického pohledu by stát měl soustředit na poptávku a nikoli na nabídku a to především prevencí a zmírňováním následků.

Jaký je tvůj názor na referendum?

Referendum je nejlegitimnějším vyjádřením vůle v demokracii. Nicméně ne v každém případě je to vhodný nástroj. Řada problémů, o kterých musí stát rozhodnout je velmi komplexních a vyžaduje znalost velkého množství informací. To lze stěží očekávat u všech občanů. Takže referenda by se měla využívat zejména tam, kde jsou pro rozhodnutí klíčové především subjektivní preference člověka. Alternativou k referendům ve složitých věcech je občanské shromáždění.

Kde si myslíš, že je hranice mezi svobodou projevu a rozumným omezením kvůli hanobení rasy a vyzývání k násilí?

U výzev k násilí je situace asi jednoduší. Žádné výzvy k násilí by se objevovat neměly a je jen otázkou kapacit policie, jak důsledně se tím bude zabývat. U hanobení rasy ta hranice není tak jasná. Často to zavisí na vyznění a v takovém případě je to složitě stíhatelné. Zde je spíš nutná práce celé společnosti než represivních orgánů.

Co si myslíš o imigraci?

Migrace v sobě nese riziko a zároveň příležitost. Co se dělo během migrační krize před šesti lety bylo zcela absurdní. Vzhledem k tomu, že populace v ČR setrvale stárne a bez migrace by se i zmenšovala, tak nově příchozí budou nutností pro to, aby veřejné finance byli udržitelné do budoucna a jejich stabilita se obešla bez extremní zátěže jedné nebo druhé věkové skupiny.

Co si myslíš o státních dotacích? V zemědělství? V průmyslu? V ohledu na rozvoj podnikání?

Problémem dotací je, že čím jsou vyšší, tím silnější mají lobby, aby se jejich výše nesnižovala. Snižování dotací na národní úrovni má ten problém, že se tím znevýhodní zemědělci v jedné zemi, ale problém jako celek se nevyřeší. Toto má ke konkurenčnímu trhu daleko. Dotace by měly být zaměřeny spíše na podporu veřejně prospěšných projektů než aby podporovaly velkopodniky a koncerny.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů