Zatažení Ruska, Ukrajiny a Běloruska do odsunu sochy rudoarmějce z Přibyslavi soudně zamítnuto
Jakmile ruská armáda zahájila agresi proti Ukrajině, byla z náměstí v Přibyslavi odsunuta socha rudoarmějce do městského depozitu. Správný postup města Přibyslav potvrdil Nejvyšší správní soud. Přitom odmítl do případu zapojit jako „možné další účastníky“ velvyslance Ruské federace, Ukrajiny a Běloruska, respektive ministryni obrany a Český svaz bojovníků za svobodu.
Podstavec památníku rudoarmějce tvoří tři schody, na kterých jsou na výšku postavené tři kamenné kvádry. Dva krajní stejně velké obdélného půdorysu na dvou stupních, prostřední kvádr je největší s téměř čtvercovým půdorysem. Na krajních kvádrech jsou naplocho položené kamenné desky, na kterých je plastický majuskulní nápis: „ ZA NAŠI SVOBODU“ a „ ŽIVOT POLOŽILI“. Na krajních kvádrech jsou plastiky vztahující se k oběma světovým válkám – na levém kvádru k I. a na pravém k II. světové válce. Na levém kvádru jsou znázorněni tři legionáři, ruský, francouzský a italský (s kloboukem a perem), podávající si ruku. Na pravém kvádru pak opět 3 postavy tentokrát hledící doprava (klečící Rudoarmějec, sedlák a dělník jako partyzán). Na prostředním kvádru je v horní polovině vyryto 1914 – 1945. Ze zadu na podstavci je pak vyrytý šesti řádkový majuskulní nápis: „vybudovala odbočka svazu/ československo-sovětského/ přátelství v Přibyslavi/ za svépomoci přibyslavských/ občanů/ 1948.“ Celková výška památníku je asi pět m. Po obou stranách pomníku se nachází hroby vojáků Rudé armády s deskami popsanými azbukou. Hroby nejsou součástí památky.
Ústavní soud odmítl stížnost podle které soudy nedodržely mezinárodní smlouvu. V odůvodnění Ústavní stížnosti chybělo alespoň základní tvrzení, jak napadené rozhodnutí porušuje stěžovatelova základní práva či svobody.
Pražský advokát Václav Voříšek se domáhal soudní ochrany a žádal, aby městu Přibyslav byla uložena povinnost navrátit sochu vojáka Rudé armády „na památník padlých v 1. a 2. světové válce do parčíku Bechyňovo náměstí města Přibyslav, okres Havlíčků Brod, k místu hrobů vojáků Rudé armády Vladimíra Leonidoviče Fomina, Klima Petroviče Kočeruga a kapitána Maslova a jeho tří neznámých druhů, a tím zaručil žalobci obstrukčně nerušený přístup k původnímu stavu památníku, tedy uvést památník do stavu ke dni 7. března 2022“.
Radní města Přibyslav usnesením ze dne 28. 2. 2022 rozhodli o dočasném přemístění sochy vojáka Rudé armády, která je součástí pomníku padlých v 1. a 2. světové válce na Bechyňově náměstí v Přibyslavi, do depozita města Přibyslav. Dne 8. 3. 2022 došlo k sejmutí a přemístění sochy. Stalo se tak jen pár dnů po zahájení invaze ruských vojsk na Ukrajinu.
V soudním sporu šlo o přístup k soše rudoarmějce, která byla uložena do depozitu města Přibyslav. Nejvyšší správní soud konstatoval, že je nutné na přístup k soše rudoarmějce nahlížet spíše jako na veřejné užívací právo, které je však v civilním soudnictví nevynutitelné (to ostatně platí i pro správní soudnictví). Pokud by tu byla dána pravomoc (civilních) soudů, znamenalo by to, že by se uživatel domáhal ochrany práva nikoliv pouze pro sebe, ale i ochrany práv všech potenciálních uživatelů; jednalo by se tak o žalobu ve veřejném zájmu, actio popularis, kterou ale český civilní proces neumožňuje.
Nejvyšší správní soud konstatoval, že radní města Přibyslav i město Přibyslav postupovalo při odstranění sochy rudoarmějce z náměstí jakožto příslušné orgány vlastníka pomníku (jež je na místě válečného hrobu), a to v rámci výkonu vlastnických práv (povinností) vlastníka válečného hrobu, tedy zcela zjevně v soukromoprávním a nikoliv ve vrchnostenském postavení. Jelikož radní Přibyslavi i město Přibyslav konali v rámci soukromoprávní správy majetku obce správní soudy nemají pravomoc přezkoumávat zákonnost jejich postupu.