Zemědělci z Vysočiny informovali hejtmana o dotačních starostech

Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek a radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Pavel Hájek se tento týden sešli se zástupci okresních organizací a krajského vedení Zemědělského svazu i Agrární komory. Jednání byl přítomen i prezident Agrární komory Jan Doležal. 

 „Hejtman je nejvyšší představitel kraje Vysočina, chtěli jsme, aby o věděl o našich problémech,“ vysvětlil předseda Agrární komory Vysočina Karel Coufal.

Hrotovice

Hejtman Kraje Vysočina byl přítomnými informován o jejich nespokojenosti s nastavením dotací pro české zemědělce, a to i v evropském kontextu. Poukazovali na neutěšenou situaci výkupních cen především vepřového masa, kvůli kterým se stávají na evropském trhu nekonkurenceschopní. Modernizovali své chovy významnou investicí a nyní jsou z důvodu nekonkurenceschopnosti provozy nuceni rušit.

„Pan hejtman hodně jezdil po rodinných farmách, co dělají zemědělství pro rodinu, my děláme zemědělství pro stát. Třeba situace kolem výkupní ceny prasat je hodně špatná. Chtěli jsme, aby informace přenesl dál do asociace krajů,“ řekl předseda Agrární komory Vysočina Karel Coufal.

„Pozorně jsem si poslechl okolnosti, které naše zemědělce trápí. Protože z úrovně kraje nemáme na nastavování dotací žádný vliv ani nástroje směřujeme naši krajskou podporu především do propagace regionálních potravin, zaměřujeme se na středoškolskou východu budoucích zemědělců a podporujeme rozšíření studijní nabídky Vysoké školy polytechnické Jihlava o agronomické obory. Považuji konkurenceschopnost českého zemědělství za důležitý prvek pro udržení pracovních míst, životní úrovně a rozvoj venkova vč. potravinové soběstačnosti. Je v našem zájmu, aby české potraviny tvořily hlavní část spotřebitelského koše,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.  

Součástí setkání s regionálními zemědělci byla také prohlídka Zemědělského družstva Hrotovice. Vedení družstva ukázkově propojuje jak provozy živočišné a rostlinné výroby, tak doplňkovou činnost. Daří se provozovat bioplynovou stanici, která odpadním teplem pokrývá část obce, ekonomicky dobře nastavené jsou i originální provozy pálenice nebo chov sumečka afrického, který nese značku regionální produkt.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů