Zemřela ředitelka Psychiatrické nemocnice Jihlava Zdeňka Drlíková

Mezi zaměstnanci Psychiatrické nemocnice koluje zpráva o náhlém úmrtí ředitelky Zdeňky Drlíkové.

MUDr. Zdeňka Drlíková se narodila v roce 1947 v Jihlavě. Po studiu na lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze se začala věnovat psychiatrii a nastoupila do Psychiatrické léčebny v Jihlavě, kde prožila svůj celý profesní život. Nejdříve zde pracovala jako sekundární lékařka, později primářka, od r. 1990 vykonává zároveň i funkci ředitelky léčebny. Ze všech zdravotnických zařízení v České republice je v současné době služebně nejstarším ředitelem.

Mnoho let pracovala v radě Asociace nemocnic České republiky, byla předsedkyní Čestné rady Okresního sdružení České lékařské komory. Je členkou výboru Společnosti pro biologickou psychiatrii, která organizuje významné konference celostátního i mezinárodního významu. V příštím roce se bude podílet na organizaci Světového kongresu biologické psychiatrie v Praze. V roce 2008 získala vyznamenání za zásluhy o rozvoj české psychiatrie a stala se čestnou členkou České psychiatrické společnosti.

Ve své současné manažerské funkci se snaží o zlepšení kvality života duševně nemocných pacientů jihlavského regionu. Po mnoho let usiluje o všestranný rozvoj psychiatrické léčebny postupnou rekonstrukcí a modernizací provozu a zaváděním moderních léčebných postupů. Je zakladatelkou Občanského sdružení pro podporu a péči o duševně nemocné VOR Jihlava a podílela se na vybudování Centra denních služeb, které poskytuje sociální služby v oblasti péče o duševní zdraví.

AKTUALIZOVÁNO: Podle informací Občasníku úřady nedávají do souvislosti úmrtí primářky Zdeňky Drlíkové s výskytem COVID-19 na Jihlavsku.

„Poznal jsem ji jako skvělého člověka a není to ztráta jenom pro Psychiatrickou nemocnici, ale pro celou Jihlavu i pro celý kraj. Upřímnou soustrast rodině,“ uvedl lídr TOP09 Zdeněk Dvořák.

„Velice jsem si jí vážil jako odbornice na psychiatrii a také jako manažerky. Je to pro mě velice smutná zpráva, protože jsme spolu řešili celý proces transformace psychiatrické péče. Byla nesmírně lidská a pracovitá,“ řekl předseda ČSSD Vysočina Petr Krčál.

“ Úžasná, noblesní dáma s obrovským přehledem, smyslem pro humor a lidským srdcem ochotným pomáhat. Odešla osobnost ale je navždy s námi,“ pravil jihlavský zastupitel Jaromír Kalina (KDU-ČSL).

“ Zpráva o náhlém úmrtí paní doktorky Zdeňky Drlíkové mne překvapila a je mi to velmi líto. Měl jsem možnost ji blíže poznat jako tehdy začínající ředitel havlíčkobrodské nemocnice na jaře roku 2007, kdy jsem s ní konzultoval některé odborné i manažerské postupy. A tak se stalo později ještě mnohokrát. Vždy mě pobavila svým charakteristickým humorem a lidskou moudrostí. Je to velká ztráta odborná a lidská, velice mne to mrzí. Vyjadřuji upřímnou soustrast jejím blízkým,“ řekl lídr KDU-ČSL Vít Kaňkovský.

„Paní ředitelka byla nesporně osobností, která se zapíše do jihlavské historie a to nejen v oblasti psychiatrie. Rád vzpomínám na společně strávená léta v jihlavském zastupitelstvu. Nikdy jí nechyběl nadhled a humor, ale také racionalita a lidskost, kterou do jednání vnášela. Upřímnou soustrast rodině a blízkým,“ řekl lídr ODS Vítězslav Schrek.

“ Z pohledu praktického lékaře je mi velice líto, že Vysočina ztratila
takovou osobnost, která v psychiatrii jistě přesahovala lokální význam.
I díky paní ředitelce Drlíkové měla a má primární péče s psychiatrickou
nemocnicí vždy dobré vztahy a jako praktický lékař jsem se nikdy nebál
požádat o radu či pomoc. Z mého pohledu doufám, že minimálně takto
kvalitní spolupráce s primární péčí zůstane zachována a nové vedení
naváže v tomto ohledu na odkaz paní ředitelky Drlíkové,“ pravil předseda Sdružení praktických lékařů Vysočina Tomáš Nosek.

“ V osobě paní doktorky Zdeňky Drlíkové odešel jeden z nestorů české psychiatrie, myslím nejdéle sloužící ředitel psychiatrické nemocnice a možná jeden z nejdéle sloužících ředitelů zdravotnického zařízení vůbec. Ale taky do posledního dne velmi aktivní, společenská a příjemná dáma, výrazná osobnost, kterou bylo jen těžké přehlédnout. Vášnivá cestovatelka. Už nevím, jak jsme se k tomu dostali. Ale když ležela před téměř přesně čtyřmi lety na chirurgii po operaci, povídali jsme si o Jižní Americe a cestách po ni. S úžasem jsem zjistil, že ona s přáteli procestovala tzv. by-passy, říční spojky, které spojují povodí řeky Amazonky s řekou Orinoko. Četl jsem o nich, ale do té doby neznal osobně nikoho, kdo by je proplul. Taky mohu říct, že byla velmi disciplinovanou pacientkou. Určitě vím, že mi bude chybět,“ řekl ředitel Nemocnice Jihlava Lukáš Velev.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů