Ikona jindřichohradecké lokálky Maletka je v kritickém technickém stavu

Jindřichohradeckou úzkokolejku čeká soudní spor o zaplacení opravy parní lokomotivy systému Mallet. Lokomotiva zvaná Malletka je doslova ikonou místní úzkorozchodné dráhy na které sloužila v letech 1921-1965. Po renovaci se před několika lety vrátila do provozu, dnes je opět nepojízdná.

Podle informací Občasníku má Malletka poškozený pojezd:

postupující poškození vnitřního límce čtvrté nápravové osy, poškozené spojniční ložisko, odtržené a rozpadnuté kompozice z bronzové pánve. Ojniční i spojniční čep má provozem poškozený, rýhovaný povrch. Na pravé straně podvozku je poškození podobné, v nepatrně menším rozsahu. Přední stroj vlevo má poškozený límec kluzného ložiska nápravy, obě kluzná nápravová ložiska mají značně poškozenou výstelku z ložiskového kovu a osový čep má vydřenou ložiskovou plochu.

Dále bylo zjištěno nadměrné opotřebení všech kluzných ložisek, povrchu čepů a vedení nápravových ložisek.

Na obou stranách čtvrté nápravy bylo zjištěno těžké poškození (vymačkání) hvězdic kol způsobené uvolněním hnacích čepů a současně jejich deformace.

Celkové náklady na opravu se odhadují na částku kolem dvou milionů korun. Lokomotiva je majetkem  Národního technického muzea v Praze, jindřichohradecká úzkokolejka má unikátní parní mašinku dlouhodobě pronajatou.

Poškození Malletky vzniklo jejím provozováním na místní dráze. Podle informací Občasníku jsou Jindřichohradecké místní dráhy ochotné uhradit náklady na opravu Malletky, žádají ale o její opětovný dlouhodobý pronájem.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna