Kalina (KDU-ČSL Jihlava): Nevyvěšení tibetské vlajky na radnici považuji za zbabělost

Zbabělost! Krajské město Jihlava chybí na seznamu čtyřech desítek obcí a měst kraje Vysočina, které vyvěsily vlajku Tibetu jako symbolickou podporu utlačovaného národa. Tibetská vlajka je jedním ze státních symbolů Tibeťanů – přesto za její vyvěšení hrozí Tibeťanům doma několikaleté vězení.

„Nesouhlasím s tím, že nebyla vyvěšena na jihlavské radnici tibetská vlajka. Ptal jsem se na to i tiskového mluvčího města. Argumentace kolegů, že lidská práva jsou porušována i v jiných zemích a jejich vlajky nevyvěšujeme je absurdní. Právě proto, že Tibet je symbol upírání lidských práv je vyvěšení Vlajka pro Tibet podporou všech utlačovaných. Nevyvěšení tibetské vlajky považuji za zbabělost,“ prohlásil náměstek Kalina na sociální síti.

„Zbabělost ve vedení města… Lidovci se od tohoto kroku ústy náměstka Jaromír Kalina distancovali. Nerozumím důvodům jejich setrvávání v koalici se zbabělci,“ kontroval předseda opoziční ODS Jihlava David Beke.

Jihlavská ODS vnímá pravidelné vyvěšování tibetské vlajky 10. března jako symbolické gesto, kterým město Jihlava dávalo jednoznačně na vědomí, že má úctu a respekt k lidským právům a občanským svobodám nejen v Číně, ale na celém světě.

„Letošní zvrat současné jihlavské koalice ČSSD, ANO a bohužel i KDU-ČSL tak velmi nápadně připomíná konání prezidenta Miloše Zemana i současné vlády v demisi ANO s podporou KSČM a SPD. Posouvání hranic postupným a plíživým podrýváním ustálených zvyklostí a nepsaných pravidel, zpochybňování a překrucování faktů, to jsou metody, díky kterým dnes vítězí političtí populisté, kteří po 29 letech budování svobodného a demokratického státu otáčí pomyslné kormidlo zpět k totalitnímu a autokratickému systému,“ stojí v prohlášení jihlavské ODS.

Předseda zastupitelského klubu hnutí ANO Rostislav Habán zveřejnil na sociální síti společnou fotografii s tibetským mnichem a krátkým prohlášením:

„Moc mě mrzí, že dnes na jihlavské radnici nebyla vyvěšena tibetská vlajka. Mezinárodní akci „Vlajka pro Tibet“ vnímám jako symbolické, ale potřebné vyjádření podpory dodržování lidských práv.
Nezměnil jsem názor a stejně jako v minulosti i nyní tuto aktivitu podporuji. Proto mě moc mrzí, že vyvěšení vlajky na jihlavské radnici se nedostalo na program jednání rady města, ani zastupitelstva a neměl jsem tak možnost sdělit svůj názor. O vyvěšení nebo nevyvěšení tibetské vlajky rozhoduje úzký okruh politiků, což je chyba a tak trochu paradox.

Opoziční zastupitel Vítězslav Schrek vyvěsil tibetskou vlajku z okna svého bytu. Dost možná šlo o vlajku, která měla zavlát nad jihlavskou radnicí.

“ Nevisí, protože letos se jejím vyvěšením rada města už vůbec nezabývala. Vypadá to, že se v současné radě města Jihlavy nenašel už nikdo, kdo by symbolické připomenutí porušování základních lidských práv v Číně navrhnul. To je pro Jihlava smutná zpráva. Přemýšlím, jak dlouho si ještě budu moct tibetskou vlajku jako symbol svobody beztrestně vyvěsit z okna svého vlastního bytu?,“ prohlásil zastupitel Schrek.

Vlajku Tibetu na jihlavskou radnici „na černo“ pověsil předseda jihlavských Zelených Patrik Priesol.

Předseda Zelených Priesol zveřejnil i krátké prohlášení:

Patrik Priesol„10.3. se v demokratických státech napříč celým světem vyvěšují tibetské vlajky. Tibetská Vlajka je chápána především jako symbol útlaku, útisku a omezování lidských práv. Vyvěšuje se nejen jako podpora Tibeťanům, ale zároveň, jako podpora ostatním místům útlaku na naší planetě. Jihlavská radnice po dlouhá léta tibetskou vlajku vyvěšovala, letos se zbaběle k tomuto činu neodhodlala. Tiskový mluvčí magistrátu se nechal slyšet, že na světě je plno států, ve kterých nejsou dodržovaná lidská práva, a magistrát jejich vlajky taktéž nevyvěšuje. Toto vysvětlení je slabým pokusem, omluvit svou malost a neschopnost vidět dál než za Zaječí skok. Nevím, co letos ovlivnilo jihlavskou radnici vlajku nevyvěsit, zda partnerství s čínským Wuhanem, které ale městu nepřináší vůbec nic. Nebo se radní přiklonili k podkuřování autoritářským režimům? Na každý pád já to vnímám jako zrazování kulturního dědictví, temno ducha a především zbabělost. A tak i tato agenda stejně jako mnohé další budou předávány současnými radními v horším stavu, než ve kterém je před čtyřmi lety přebírali,“ řekl Priesol.

K situaci kolem nevyvěšení tibetské vlajky zaslal vyjádření i náměstek primátora Radek Popelka (ANO):

Popelka„Mrzí mne reakce kolegů. Tibetská vlajka byla v ČR díky aktivitám celé politické a občanské reprezentace degradována z velkého symbolu boje za svobodu a nezávislost na pouhý nástroj konkurenčního boje o kupku hnoje. Tato debata je toho jasným důkazem. Pokud je pro někoho její vyvěšení tak zásadní, tak bych očekával, že se ozve alespoň den předem. Rozhořčené reakce minutu poté, jsou pouhý prázdný populismus. V tomto kontextu si cením každého, kdo Tibetskou vlajku vyvěsil na svůj dům. Mnohem více si, ale cením těch, kteří pro usmíření a sblížení národů dělají skutečné hmatatelné kroky. A těch máme i v Jihlavě naštěstí docela dost. “

„Je to jejich volba. My jsme naopak Tibetskou vlajkou vítali návštěvníky besedy k GDPR v našem pirátském centru,“ uvedl předseda vysočinských Pirátů a poslanec Jan Pošvář.

„Bohužel na minulé radě jsem nebyla, na programu jednání toto téma nebylo. Já za sebe bych s vyvěšením neměla problém,“ řekla předsedkyně jihlavské ČSSD a radní města Jana Nováková-Hotařová.

 

 

 

 

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů