Krize primátorky: Čím si udobří lidovce?

Na konci července čeká Jihlavu mimořádné jednání Zastupitelstva města. Bylo svoláno na žádost šestnácti opozičních zastupitelů po rezignaci náměstka primátorky Jaromíra Kaliny. Kalina je předsedou jihlavských lidovců, kteří odmítli obětovat svého náměstka v personální rošádě.

Primátorka Koubová (Fórum) se svými náměstky Laštovičkou (ODS) a Zemanem (Žijeme Jihlavou) vyhrotila politickou krizi vyjádřením o ztrátě důvěry (více zde). Lidovci odpověděli vyjádřením předsedy zastupitelského klubu (více zde) i krajského předsedy Kaňkovského (více zde).

Zbývající trojici politiků na radnici (primátorka a dva náměstci) teď čeká usmiřování s lidovci. Na personálním návrhu primátorky pro mimořádné jednání Zastupitelstva jsou zatím pouze tečky (více zde). Očekávané jméno náměstka Kaliny se v personálním návrhu dosud neobjevilo.

Pokud se primátorce nepodaří dojednat podmínky návratu předsedy lidovců Jaromíra Kaliny do vedení města. Může se dít na jednání Zastupitelstva cokoliv: opozice podpořená hlasy lidovců může v tajném hlasování obměnit Radu města. O personálních otázkách se totiž hlasuje tajně.

Personální otázky na mimořádném jednání Zastupitelstva Jihlavy se chystá nastolit i opozice. Ani z pohledu opozice není jasné, kterých postů ve vedení města se týkají personální otázky opozice.

Protože počet radních nemůže být podle Zákona o obcích sudý, musí se hlasovat o doplnění radních města o jednoho (staro)nového náměstka. Lidovci teď rozhodnou o bytí či nebytí primátorky v čele města po té, kdy vyjádřila osobní nedůvěru v ex-náměstka Kalinu.

Koaliční krize primátorky Koubové spěje do velkého finále.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna