Vláda zrušila velkomeziříčské vlastenecké hnutí

Nejvyšší správní soud rozpustil na návrh vlády České republiky politické hnutí Solidarita, vlast a zákon (zkratka SVAZ). Vlastenecké hnutí mělo stranickou centrálu ve Velkém Meziříčí.

V senátních volbách na Žďársku kandidoval v roce 2014 za hnutí SVAZ místní živnostník Miloš Komínek. Ve volbách byl poslední z dvanácti kandidátů. Jiné informace o politické činnosti hnutí Solidarita,vlast a zákon se nepodařilo dohledat.

Vláda nejprve politickému hnutí SVAZ pozastavilo činnost, neboť opakovaně nesplnilo povinnost vyplývající z § 18 odst. 1 zákona o politických stranách tím, že nepředložilo Poslanecké sněmovně výroční finanční zprávy za roky 2014 a 2015.

Politické hnutí SVAZ však ani poté neučinilo kroky k odstranění závadného stavu a nepředložilo výroční finanční zprávu za rok 2016, jak vyplývá z usnesení Poslanecké sněmovny č. 1653 z 56. schůze konané dne 27. dubna 2017.

Politické hnutí SVAZ však neučinilo kroky k odstranění závadového stavu, proto vláda po pozastavení činnosti přikročila k dalšímu kroku, kterým byl návrh na rozpuštění strany.

Nejvyšší správní soud návrhu vlády vyhověl, přičemž dospěl k závěru, že podaný návrh na rozpuštění politického hnutí SVAZ je důvodný. Údaje obsažené v soudním spise dokládají, že politické hnutí skutečně nesplnilo zákonem uložené povinnosti, neboť opakovaně v zákonem stanoveném termínu vůbec nepředložilo příslušnému orgánu, tj. Poslanecké sněmovně, výroční finanční zprávy za roky 2014 2015, pro což již byla činnost politického hnutí citovaným rozsudkem Nejvyššího správního soudu pozastavena, dále v zákonem stanoveném termínu nepředložilo příslušnému orgánu (tj. Poslanecké sněmovně, respektive Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí) výroční finanční zprávy za rok 2016 a 2017, a neučinilo tak ani později.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů