Problém inkluze v Křižanově: Školačka s diabetem a celiakií nemohla jet na třídní výlet ani s doprovodem maminky

Inkluzivní vzdělávání (inkluze) je proces, jehož snahou je nastavení takového systému vzdělávání, který umožňuje všem dětem bez rozdílu plnit povinnou školní docházku, resp. navštěvovat školu, ideálně v místě jejich bydliště. Cílem inkluze je podporovat rovné šance dětí na vzdělávání.

Základní školu v Křižanově navštěvuje na nižším stupni žákyně, která má diabetes prvního typu v kombinaci s celiakií.  Pravidelně si musí několikrát denně píchat inzulin injekcemi. Dále si musí pravidelně měřit hodnotu cukru v krvi pomocí glukometru. To všechno již zvládá v nízkém věku samostatně, po telefonické konzultaci s maminkou. Úkolem pedagogů je pouze kontrola, zda si žákyně samostatně aplikovala inzulin před jídlem.

Samotná pravidelná aplikace inzulinu ovšem neznamená pro dítě žádné zdravotní úlevy ve škole. Jen musí být pedagogové připraveni reagovat na možné zdravotní problémy.  Školou povinný diabetik může dělat doslova cokoliv. Běhat, skákat, lyžovat. Jen je nutné v každé situaci hlídat hladinu cukru, která se neustále mění.

Když měla jet školní třída na výlet, nastaly komplikace. Malá diabetička jet se spolužáky nemohla. Co kdyby se něco stalo? Maminka se dokonce podle svých slov nabízela jako zdravotnice nebo pomocný dozor, aby dítě mohlo jet se svými vrstevníky. Škola to ale neumožnila.

dětiDůsledek? Malá školou povinná diabetička si začala uvědomovat nevlídné až nepřátelské školní prostředí. Zda-li bude důsledkem psychické trauma nebo jiné následky ukáží nejbližší měsíce. Může dojít i k situaci, kdy dítě postupně ztratí chuť docházet do školy, kde ji učitelé „nemají rádi a působí jim jenom problémy“.

Ńový ředitel školy působí na škole necelý rok. Vedoucí školní družiny je zároveň místostarostkou městyse Křižanov a ocitá se ve viditelném střetu zájmů. Městys Křižanov neumí nebo nechce umět vytvořit podmínky pro začlenění dětí se zdravotním hendikepem do vzdělávacího procesu.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna