Registrační práva a účelové přestupy dětí

MIROSLAV MAREŠ

Hokejová výchova dětí v českých klubech má jedno úskalí. Účelové přestupy podle vůle rodičů „talentovaných“ dětí. Rodiče se promění v hokejové agenty a naplánují pro svého syna kariéru v jiném oddíle, než tam kde dostal registrační průkaz hokejisty. Změna hokejového prostředí může talentovanému hráči pomoci v hokejovém růstu, nebo také hodně ublížit. Na změnu klubového prostředí reaguje každý hráč jinak. Účelový přestup ale vymyslí rodiče, často jako reakci na své osobní spory s hokejovým klubem. Rodiče chtějí vlastnit registrační práva svých dětí, ale současně zachovat dotace výchovy jejich syna hokejovými kluby. Kluby se účelovým přestupům „za lepším“ brání požadavkem na zaplacení výchovného od klubu, kam mladý hráč přestupuje. Výchovné nebo chcete-li „tabulky“ jsou regulační nástroj proti účelovým přestupům hráčů z klubu do klubu. Přestup, který si tatínek domluvil pro nastartování kariéry svého syna tak zpravidla končí na požadavku zaplacení výchovného. Požadavek systémové změny je skryt za diskusí o spravedlnosti nebo nespravedlnosti registračních práv malých hokejistů. Výchova hokejových talentů stojí kluby nemalé peníze. O budoucnosti hokejových talentů rozhoduje společná vůle rodičů a hokejového klubu a to až do doby zletilosti hokejisty. Tehdy podepíše svou první profesionální smlouvu.

Znalost systému výchovy mladých hokejistů je pak důležitým předpokladem pochopení sporů mezi rodiči a kluby v mládežnickém hokeji. I s pomocí soudních sporů se rodiče snaží systém výchovy malých hokejistů pozměnit ve prospěch rodičů. Často s poukazem na to, jak je současný systém nespravedlivý a omezující kariéru jejich dětí.

Kdyby novinářka MFDNES odváděla kvalitní práci, pak by čtenáři MFDNES rozuměli podstatě hokejového sporu části rodičů a hokejového klubu. Novinářka MFDNES se snaží vytvořit a podsunout svému čtenáři názor o vině hokejového klubu. Vyrobit veřejné mínění. S klubem se novinářka MFDNES před několika lety rozešla jako zaměstnankyně ve zlém. Dlouhodobě působila ve střetu zájmů jako redaktorka MFDNES a zároveň pracovnice PR-oddělení hokejového klubu. Tento střet zájmů pojmenovala ve svém rozhodnutí i Etická komise klubu sportovních novinářů.

Etický kodex MFDNES: Pokud novináři, případně fotografovi hrozí při výkonu práce jakýkoliv konflikt zájmů, je povinen s tím seznámit svého nadřízeného a takové práci se vyhnout.

Nález etické komise Klubu sportovních novinářů: E. Streichsbierová se dostala tím, že vykonávala žurnalistickou profesi a zároveň různé činnosti pro různé hokejové kluby (HC Dukla Jihlava, HC Rebel Havlíčkův Brod), do zjevného střetu zájmů

Celé znění najdete zde 

Redaktorka MFDNES se v minulosti ocitla ve střetu zájmů v  novinářské práci. Střet zájmů popsaný v etickém kodexu a doložený v rozhodnutích etické komise viditelně redakci MFDNES nevadí.

MFDNES Vysočina jako noviny ani televize NOVA se nesnaží čtenáři vysvětlit podstatu sporu mezi rodiči a hokejovým oddílem. Spor to bude dlouhý, může dojít až k Nejvyššímu nebo Ústavnímu soudu České republiky.

Jihlavská hokejová mládež se snaží prostřednictvím části novinářské obce manipulovat veřejným míněním proti hokejovému oddílu a systému registračních práv českého hokeje. Český hokej používá tabulky a výchovné podobně jako hokej jinde ve světě.

I NHL používá systém výchovného. Prostřednictvím smlouvy s hokejovou organizací IIHF a skrze národní hokejové svazy platí klubům výchovné za hráče, kteří odejdou do NHL.

Hokejové spory o registrační práva dětí jsou ataky na fungující systém výchovy hokejových talentů. Ve své podstatě jde o útoky na budoucnost českého hokeje.

Co dál číst?

Redaktor MFDNES odsouzen za pomluvu

KOMENTÁŘ: Redaktoři MFDNES šli na tiskovku, fanoušci na besedu

Švindl kazí hokejovou budoucnost

Heineken v havlíčkobrodském hokeji? Jen divoký sen

Členem dozorčí rady klubu je trenér mládeže DUKLY JIHLAVA

Co se četlo v únoru na Občasníku? Hokej, hokej a zase hokej

 

Jedna odpověď
  1. tom

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna