Škarka (Fórum): Počítáme s garančním fondem Housing first pro zabydlené rodiny bez domova

Radní Daniel Škarka

I v Jihlavě bude fungovat garanční fond pro podporu zabydlených rodin bezdomovců v projektu „Housing first“ podobně jako v Brně. Občasníku to řekl radní Dan Škarka.

Projekt „Housing first“ funguje jako osvědčená metoda ukončení chronického bezdomovectví pro rodiny a jednotlivce se závislostí na alkoholu nebo drogách. Nefunguje zrovna ideálně jako univerzální všelék na problematiku bezdomovství a sociálního bydlení.

V osmdesátých letech bylo zřejmé, že model sociálního bydlení nefunguje vždy zcela dobře. Některé sociální služby v azylových domech a noclehárny měly přísné režimy vyžadující dodržování zákazu užívání alkoholu nebo drog. Klienti byli z příjmu sociálních služeb vyřazováni za porušení pravidel střízlivosti a drogové abstinence. Doslova „uvízli“ na ulici bez přístupu k podpoře sociálního bydlení.

Lidé bez přístupu k sociálnímu bydlení z důvodu závislosti na drogách a alkoholu tak zůstávali dlouhodobě na ulici, kromě problémového užívání drog a alkoholu, se u nich projevovalo chaotické a antisociální chování. Stávali se chronickými bezdomovci.

Chroničtí bezdomovci začali hojně využívat až zneužívat systém zdravotní péče, často se snažili dostat „z ulice“ do nemocnice jako nemocní nebo do vězení za drobnou kriminalitu. Nemocnice nebo věznice tak byly často jediné instituce, kde měli chroničtí bezdomovci šanci získat střechu nad hlavou.

Proto vznikl revoluční přístup pro řešení chronického bezdomovectví zvaný “ Housing first / Bydlení nejdříve“. Model „Housing first“ není univerzálním řešením všech forem bezdomovectví. Svým servisem v podobě podpůrného bydlení i týmu podpůrných pracovníků je určen pro klienty z ulice se závažným duševním onemocněním, kteří jinak nemají přístup k normálním životním podmínkám.

Statutární město Jihlava se chystá vyčlenit až dvanáct bytů pro „Housing first / Bydlení především“ (více zde). Bydlení bude chronickým bezdomovcům poskytováno okamžitě (nebo co nejrychleji). Neexistuje žádný požadavek na psychiatrickou léčbu nebo abstinenci od drog nebo alkoholu jako podmínku přidělení městského bytu (více zde).

Primátorka Jihlavy Karolína Koubová zatím nezodpověděla žádnou z třiceti otázek k projektu „Housing first“ v Jihlavě (více zde), na tiskových konferencích vedení města odpovídá maximálně na dvě otázky. Radní Škarka v informacích pro zastupitele pouze zmínil použití „principů Housing first“ v Jihlavě (více zde).

O nasazení podpůrného fondu čtěte více přímo zde. Dluhy brněnských bezdomovců po skončení projektu „Housing first“ jsou přímo zde.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna