Soud řeší postup policie u hromadné nehody na Vysočině

Střet linkového autobusu a kamionu s návěsem byla jednou z velkých nehod loňského podzimu na Vysočině. Stala se nedaleko Vysokých Studnic na Jihlavsku, při nehodě bylo zraněno deset osob lehce a tři osoby utrpěly těžká zranění. Odtahová firma se teď snaží prokázat chybný postup policie při odstraňování následků dopravní nehody.

„Policie rozhodla o odstranění překážky jinou osobou než žalobcem postupem dle Memoranda prostřednictvím Nehodového centra pojišťoven,“ shrnula petit žaloby předsedkyně senátu.

S odstupem několika měsíců teď krajský soud v Brně řeší, zda-li byl postup policie v souladu se Zákonem o provozu na pozemních komunikacích. Druhou rovinou žaloby je dlouhodobý postup policie policie, který je založen na soukromoprávní vztah policie s Českou kanceláří pojistitelů.

Policie u nehody na Jihlavsku pouze vyrozuměla o nehodě Nehodové centrum pojišťoven, které zajistilo odstranění následků nehody místní odtahovou firmou.

Podle soudní žaloby ale měla policie havarovaná vozidla označit jako překážku silničního provozu a při jejím odstranění spolupracovat s majitelem nabouraného vozidla případně s vlastníkem komunikace. Žalující odtahová firma je smluvním partnerem vlastníka komunikace a je dlouhodobě součástí ostatních složek Integrovaného záchranného systému (IZS) kraje Vysočina.

Odstraňování nehod je podnikatelskou činností žalobce s kterou Kraj Vysočina vyjadřuje dlouhodobou spokojenost. Policie České republiky ovšem dlouhodobě nerespektuje pozici odtahové služby jako složky Integrovaného záchranného systému a zadává odstraňování nehod prostřednictvím Nehodového centra pojišťoven. Smluvní partneři Nehodového centra pojišťoven ovšem často nejsou vybaveni odpovídající technikou pro odstraňování nehod těžkých nákladních vozidel.

Podle názoru odtahové služby jako žalobce je zde veřejný zájem na rychlém odstraňování nehod na komunikacích vyšší třídy ve střetu s osobním zájmem pojišťoven na co nejnižších nákladech při odstraňování nehod.

Odtahová služba jako žalobce žádá soud o vyslovení stanoviska k dohodě Policie ČR a soukromé firmy Nehodové centrum pojišťoven ve vztahu k Zákonu o provozu na pozemních komunikacích.

Při odstraňování následků nehody linkového autobusu a kamionu s více než desítkou zraněných mělo dojít při postupu Policie ČR k zbytečným časovým prodlevám, když nehoda z dopoledních hodin byla odstraněna až v pozdních odpoledních hodinách.

„Žalobce se snaží dosáhnout precendetního rozsudku, kterým by si zajistil přidělování obchodních případů bez ohledu na interní předpisy Policie ČR,“ uvedla před soudem právní zástupkyně policejního ředitelství Kraje Vysočina.

Soud přistoupil ke čtení listinných dokumentů i k přehrání audiozáznamů komunikace mezi odtahovou firmou a Policií ČR o nehodě u Vysokých Studnic na Jihlavsku.

Podrobnosti zjišťujeme.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna