Soudce Švaňhal se odvolal proti ministerskému rozhodnutí o postavení mimo službu

stůlŽďárský soud přišel počátkem léta o svého předsedu Romana Švaňhala. Bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán postavil soudce Švaňhala mimo službu na základě zahájeného trestního stíhání pro domácí násilí (více zde). Proti rozhodnutí o postavení mimo službu si ale předseda soudu podal rozklad.

„Můžeme potvrdit, že pan Roman Švaňhal podal rozklad proti rozhodnutí Ministerstva spravedlnosti ve stanovené lhůtě,“ sdělila mluvčí ministerstva Alžběta Šírková.

Nyní se jedná o tom, zda bude moci Švaňhal soudit, i když je sám trestně stíhán. Předseda vlády Andrej Babiš je v podobné situaci: i proti Babišovi je vedeno trestní stíhání.

O Švaňhalově protestu proti odvolání z funkce už bude rozhodovat jiný ministr spravedlnosti než ten, který Švaňhala odvolal z funkce. Novým ministrem spravedlnosti se stal legislativec Jan Kněžínek, který nahradil Táňu Malou (ANO) jen pár hodin před hlasováním o důvěře vlády. Malá rezignovala pro podezření z opisování ve své vysokoškolské práci.

Na místo předsedy žďárského soudu je nyní vypsáno výběrové řízení, Švaňhalův mandát pro řízení okresního soudu vyprší letos na podzim. Žádný soudce nemůže být opakovaně zvolen předsedou okresního soudu.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna