SVAK Jihlavsko svolává „válečnou poradu“ členských obcí k právní bitvě s Jihlavou

Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko svolává „válečnou poradu“ členských obcí. Na „válečnou poradu“ mají přístup výhradně starostové a zvolení zástupci členských obcí. Řešit se bude vleklý soudní spor s bývalými členskými obcemi Jihlavou a obcemi mikroregionu Loucko.

Od roku 2016 neposkytuje Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK)  veřejnosti žádné informace k činnosti předsednictva. V úřední korespondenci s Ministerstvem vnitra ale připouští vážné problémy:

„Jsou dány důvodné pochybnosti, že bude oprávněná úřední osoba (úředník Krajského úřadu Kraje Vysočina – pozn. Občasník) rozhodovat nezaujatě s ohledem na způsob, jakým rozhodovala v minulosti vedených správních řízeních se statutárním městem Jihlava, kdy tato rozhodnutí odpůrce téměř přivedla do úpadku,“ stojí ve stížnosti Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko.

peníze vodaOprávněná úřední osoba Kraje Vysočina v rámci sporných řízení vydala mimo jiné čtyři správní rozhodnutí, v nichž Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko uložila povinnost uhradit městu Jihlava celkem 122 563 459,- Kč. V podobném sporu se Luka nad Jihlavou domáhají částky 91 150 033,234725 Kč.

Ministerstvo vnitra jako správní orgán  dospělo k závěru, že krajský úřad  pro tento typ řízení věcnou příslušnost nemá, a rozhodnutí vydaná krajským úřadem ve prospěch Jihlavy prohlásilo za nicotná. Tento právní názor Ministerstva vnitra byl však revidován judikaturou správních soudů, kdy Městský soud v Praze rozhodnutí Ministerstva vnitra v této věci zrušil a konstatoval, že krajský úřad věcnou příslušnost k rozhodování v těchto věcech má.

Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko neuspěl s námitkou možné podjatosti na způsob, jakým bylo v minulosti rozhodováno  krajským úřadem o nárocích Jihlavy, nemají na vedení nyní projednávané věci Luk nad Jihlavou žádný vliv.

Krajský úředník, který rozhodl o stamilionových oprávněných nárocích Jihlavy tak může rozhodovat i o devadesátimilionových nárocích Luk nad Jihlavou.

Krajský soud v Brně v minulosti v odůvodnění soudního rozsudku navíc vztah mezi Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko a bývalým členem městysem Luka nad Jihlavou označil jako „podobný nevolnictví“ (více zde). K situaci se starosta Telče i SVAKu Jihlavsko Roman Fabeš nechtěl nijak blíže vyjádřit (více zde).

 

 

 

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna