(VIDEO) Akce „STAR“: Celníci udeřili na nelegální hazard s kvízomaty na Vysočině

Kvízomaty jsou pro vysočinské celníky nelegálním herním zařízením.  Definici technické hry danou zákonem se výrobci těchto zařízení snaží různým způsobem obcházet, a tak do herního spektra klasického výherního automatu například začleňují vědomostní prvek.

Celní správa však i tyto tzv. kvízomaty považuje za hazardní hru naplňující definici zákona o hazardních hrách, a proto přikročila k rozsáhlé kontrolní akci.

Za provozování nelegální hry provozovatelům hrozí pokuta až do výše 50 milionů korun a propadnutí veškerého zařízení, které k nelegální hře slouží.

Při celostátních kontrolách zjistili celníci v devadesáti případech porušení zákona. Nelegální technická herní zařízení z provozoven odvezli, nejvíce nelegálních heren objevili v Praze (11), ve Zlíně (11) a sedm heren v Jihomoravském a Pardubickém kraji. Největší počet herních zařízení zadrželi jihomoravští celníci (58), celníci na Vysočině (40) a v Praze 37.

Nelegální hazard má v České republice více podob. Jedním ze způsobů provozování nelegálního hazardu je provozování pod identitou spolku nebo svěřenského fondu. V České republice jsou zákonem o hazardních hrách stanovena jasná pravidla pro provozování hazardní hry. Zákon stanoví, že provozovatelem může být pouze specifikovaná právnická osoba nebo Česká republika. Tyto náležitosti spolky ani svěřenské fondy nesplňují.

Činnost celní správy v této oblasti byla v průběhu roku 2017 zaměřena především na tento způsob provozování hazardní hry. Je dobrou zprávou, že podle informací z monitoringu provozování hazardních her pod záštitou spolků nebo svěřenských fondů ubývá.

Vývoj na trhu s hazardními hrami se však z důvodu legislativy dynamicky vyvíjí.

S příchodem roku 2018 na základě přechodných ustanovení zákona o hazardních hrách bylo bez náhrady ukončeno provozování výherních hracích přístrojů. Další vlna úbytku technických zařízení na českém trhu následovala v březnu. Provozovatelům hazardních her totiž skončila platnost mnoha povolení vydaných Ministerstvem financí v minulosti.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna