Výstava Centre for Future: 23 mrtvých jihlavských dětí za dva dny

Sedmdesát let staré události divokého vyhnání jihlavských obyvatel ukazuje výstava Centre for future ve Slavonicích. Divoký odsun nepřežilo 23 jihlavských dětí.

U prvního rybníka za česko-rakouskou hranicí se zastavil proud uprchlíků. První odpočinek na dlouhé pouti. Byli vyhnáni z jihlavského jazykového ostrova. Rybník dostal název „Jihlavský“. Vyhnaným obyvatelům Jihlavska se říká „poutníci“, po vzoru poutníků do Nového Světa na cestě za lepším životem. V českých dějinách je událost označována jako divoký odsun, krajanské spolky ji označují jako vyhnání.vystavaslavonice

Výstava v Institutu „Centre for Future“ s názvem „A pak začalo být lépe“ ukazuje osudy vyhnanců nebo chcete-li poutníků po příchodu do Rakouska. Zemřelo 23 dětí za dva dny. Vyčerpáním.

Uprchlíci z Jihlavska našli přístřeší u místních lidí. Děti začali chodit do místní školy ve Waldkirchenu. Kdo byl profesí specialista, dostal brzy rakouské občanství. Ostatní uprchlíky čekala cesta uprchlickými transporty dále do vnitrozemí.

Několik exponátů v podobě dveří zobrazuje pomyslné dveře, kterými museli uprchlíci projít, než „začalo být lépe“.

Výstava citlivě ukazuje události počátku léta 1945. Rychle provedený divoký odsun německých obyvatel Jihlavska měl své dětské oběti. Dětské oběti divokého odsunu mají společný hrob na hřbitově ve Waldkirchenu. Za hranicemi České republiky, ale stále v Evropě.

Co číst dál?

„Bývalí lidé“: Tajná evidence nepřátel ČSSR mezi obyvatelstvem v 60. letech

Komunistický prokurátor si vyslechl obvinění za „Akci K“

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna