(ANKETA) Ve Žďáru nad Sázavou ohňostroj bude i přes apel ministra Rakušana, v Jihlavě rozhodne primátor Ryška

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se obrátil na starosty s osobní prosbou, abyste letos 31. prosince, případně na Nový rok, upustili od ohňostrojů, pokud je obec plánovala.

„Budu zároveň moc rád, pokud jako lokální autorita požádáte své spoluobčany, aby se i oni zdrželi používání zábavní pyrotechniky. Důvod je, myslím, nasnadě. Naše země zažila před Vánoci dva šokující násilné činy spojené se střelbou. Tyto události se bolestně dotkly mnoha lidí a rodin osobně, nepřímo
pak v podstatě každého z nás. To nejmenší, co můžeme jeden pro druhého v téhle době
udělat, je nezvyšovat nervozitu a neprohlubovat napětí a případná traumata, která po sobě
tohle násilí zanechalo. Oslavit příchod nového roku lze i bez petard, dělobuchů a rachejtlí,“ stojí v apelu ministra Rakušana, který starostové dostali do datových schránek.

Na novoročním ohňostroji se nebude nic měnit například ve Žďáru nad Sázavou. “ V koordinaci a po konzultaci s vedením dalších měst a obcí se ve Žďáře nad Sázavou na uvítání Nového roku nic nemění,“ řekl starosta Martin Mrkos.

V krajské metropoli Vysočiny se s apelem ministra vnitra Rakušana zrušit novoroční ohňostroj seznámili radní města. „Upřímně jsem očekával, že při takové výzvě bude dopis delší a bude třeba obsahovat nějaké bližší informace a důvody, které by k takovému kroku měli vedení měst přesvědčit. Například obavy o bezpečnost, či nějaké hrozby, které bezpečnostní složky identifikovaly. Nic takového v dopise není. Je mi moc líto toho, co se stalo, ale nemyslím, že by nám to mělo bránit jako společnosti dál normálně fungovat a dívat se dopředu,“ řekl radní Jihlavy David Beke (ODS).

Ohňostroj k Novému roku radní Beke vnímá jako vítání nového a přání, aby příští rok byl lepší. „V tomto duchu i panu primátorovi poskytnu svou osobní zpětnou vazbu. Rozhodnutí bude ne něm,“ dodal radní Beke.

Podle informací Občasníku se ke konání novoročního ohňostroje kloní i další představitelé města Jihlavy. „Na programu bych nic neměnil,“ uvedl náměstek primátora Martin Laštovička (KDU-ČSL).

Podporu konání novoročního ohňostroje vyjádřil i předseda zastupitelského klubu ANO na jihlavském Magistrátě Jiří Kotlík: „Z pragmatického hlediska nejsem zastáncem ohňostrojů. Možná snad s výjimkou profesionálních přehlídek, například jako se pořádají v Brně na přehradě mimo zastavěné oblasti. Chápu však že to pro mnohé to může být toužený a nezapomenutelný zážitek. Neřadím se proto ani k příznivcům či odpůrcům. Od pana ministra bych čekal více informací k tomuto sdělení a doporučení. Vnímám že pietní akt a solidarita s následky onoho bezprecedentního brutálního činu se dají vyjádřit mnoha jinými způsoby. Bohužel takto ministr politický na poslední chvíli v roce štěpí národ zase na dva tábory a to dle mého vnitřního nastavení není správné. V těžkých chvíli se máme spojit a podporovat jeden druhého a ne se ještě více dělit na odpůrce a zastánce. Pan primátor na mou podporu aby pokračoval v již domluvených a zařízených krocích s tím spojenými. Všem občanům za sebe a náš klub ANO přeji pevné zdraví a vše dobré v nadcházejícím roce, ať již budou slavit s ohňostrojem nebo bez“.

Reakci zaslal i jihlavský zastupitel a hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS):

„Rozhodnutí je na vedení města. Osobně nejsem žádným nekritickým zastáncem ohňostrojů, klidně se bez něj obejdu a rozumím i pejskařům, na druhou stranu je to novoroční zvyklost, která má stále řadu zastánců a obdivovatelů. Myslím že je to mezi lidmi zhruba 50 na 50 a že bude ještě nějakou dobu trvat, než převládne jednoznačně většinový názor zda na Nový rok ohňostroj ano či ne. Výzvě, respektive zmiňovaným důvodům pana ministra ale moc nerozumím. Nejsem přesvědčen, že by řízený tříminutový novoroční ohňostroj mohl nějak významně ovlivnit klima ve společnosti z hlediska vnímání bezpečnosti. Bez petard se myslím Silvestr a Nový rok bohužel stejně neobejde. Navíc se trochu obávám, že zrušení plánovaného oficiálního ohňostroje by mohlo být naopak spouštěčem pro řadu milovníků této zábavy k odpalování ještě většího množství vlastní pyrotechniky, než původně plánovali. Co ale považuji za zcela nešťastné, zveřejnit takovou výzvu v médiích před tím, než starostové obdrží samotný dopis ministra a postaví je na poslední chvíli před nepříjemné rozhodování, zda nasmlouvané ohňostroje a vše, co s nimi souvisí zrušit či nikoli“.

„Každá samospráva by si to měla rozhodnout sama, dle přání svých občanů. Výzvy ministra a spojování s nešťastnými událostmi podle mě jsou více teatrální než smysluplné. Lze zvažovat i náhrady alternativami, které by stejně tak dobře přispěly k odstartování nového snad lepšího roku,“ řekl senátor Jaroslav Chalupský.

„V Novém Městě na Moravě ohňostroje nepořádáme. Vyzvu i obyvatele, aby pyrotechniku letos omezili. Trochu klidnější Sivestr nikomu neuškodí,“ prohlásil novoměstský starosta Michal Šmarda (ČSSD).

„To je zase přesně ukázka toho, jak jsou nahoře mimo realitu – města a obce, které ohňostroj plánují, tak už ho samozřejmě mají koupený, takže ho maximálně zruší teď a udělají za pár týdnů při jiné příležitosti 🙁 u bývalého starosty Kolína to překvapuje trochu víc než u jiných … jinak bych to nechal na každé samosprávě, radní a zastupitelé mají svůj rozum a nepotřebují podobné výzvy, které slouží hlavně k získání politických bodů … a poslední věc, ať teroristické organizace z politických a náboženských důvodů nebo „osamělí vlci“, nespokojení s vlastním životem a vinící z něj všechny okolo, páchají takové zrůdné útoky s cílem znejistit lidi, vyvolat v nich strach, aby rezignovali na normální život a destabilizovat tak společnost – pokud na to přistoupíme, budeme rušit tradiční akce, tak je to pro ně druhé vítězství,“ napsal starosta Okříšek na Třebíčsku Zdeněk Ryšavý (ČSSD).

Vyjádřit názor k apelu ministra Rakušana se můžete v anketě na sociálních sítích:

Primátor Jihlavy Petr Ryška o konání novoročního ohňostroje rozhodl v pátek 29.12.2023:

„Po obdržení osobní prosby pana ministra vnitra na zrušení novoročního ohňostroje jsem se této problematice společně s dalšími členy Rady města intenzivně věnoval. Hrůzná událost, která se udála před Vánoci na FF UK se nás velmi dotkla a snažili jsme se vyjádřit svoji soustrast v souladu s rozhodnutím vlády tak, jak jsme nejlépe uměli. Podle toho jsme také upravili adventní program, vyvěsili černou vlajku, či vytvořili před radnicí pietní místo. Zaznamenali jsme ale také přání, aby se běžný život nezastavil a proto jsme Novoroční oslavy nechali v původně naplánovaném formátu, na který se mnoho obyvatel Jihlavy těší. Po obdržení dopisu od pana ministra jsme přesto znovu probrali dopady pořádání oslav Nového roku včetně ohňostroje a toto konzultovali i s dalšími institucemi včetně policie ČR. Konečným rozhodnutím je ponechat oslavy Nového roku v Jihlavě v původně naplánované podobě,“ sdělil primátor Jihlavy Petr Ryška.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů