Problém parkování posunul Jihlavu mezi velkoměsta Česka

V Jihlavě se nachází pětadvacet tisíc aut a devět tisíc aut denně dojíždí. To je úplně extrémní situace, která se bude ještě v dalších letech prohlubovat. Neustále přibývající auta registrovaná obyvateli Jihlavy k provozu na pozemních komunikacích přitlačila vedení města Jihlavy k zavedení modrých zón s režimy parkování.

Město muselo sáhnout k řešení vyzkoušenému v jiných městech a zdá se, že zafungovalo podle očekávání: regulace donutila obyvatele i návštěvníky krajského města k úvaze, zda-li opravdu potřebují k návštěvě centra města osobní automobil.

Vedení města Jihlavy je teď pod dvojím tlakem obyvatel a návštěvníků města: na jedné straně je touha dalších částí města po rychlém zavedení regulace s vidinou volných, byť placených míst a na straně druhé nářky obchodníků nad ztrátou zákazníků. Na rodinné nákupy už dnes málokdo jezdí veřejnou dopravou jako v minulém století. Svou roli hraje i kvalita služeb a pokud se mohu rozhodnout ze stejný výrobek nebo službu dostanu v místě, kde zaparkuju, je volba jasná.

Podzimní podněty místní Hospodářské komory se týkaly spíše změn dopravního režimu v centru města, kdy koalice zpřetrhala přímé průjezdy pro lidi, kteří si cestu jen přes pěší zónu zkracovali, ale také tím zkomplikovali život místním obyvatelům, kteří nově také musejí objíždět pěší zónu uličkami.

Mít v mobilu parkovací aplikaci je najednou pro řidiče nutnost i výhoda. V aplikaci si zadají délku parkování a aplikace uhradí parkovací poplatek přímo z platební karty. Pokud řidič odjede dříve, než si zaplatil v aplikaci, aplikace vyinkasuje poplatek nazpět. Mnoho řidičů není ochotné změnit své návyky a po zaparkování odchází hledat parkovací automat k zaevidování parkovacího poplatku.

Leč hloupý parkovací automat umí jen zkasírovat mince bez toho, že by vrátil přeplatek na parkovacím poplatku. Tlak na nákup dalších parkovacích automatů tak vypadá podobně jako tlak na telefonní budky v každé ulici. Od konce devadesátých let už telefonní budky nikomu nechybí, plně je nahradily mobilní telefony. Parkovací automaty pak čeká v blízké budoucnosti totéž co telefonní budky. Nebudou nikomu chybět v momentu, kdy řidiči pochopí komfort a pohodlí platby mobilem. Placení mobilem pomocí SMS pro hloupé telefony se připravuje pro příští rok.

Otázkou zda se dostaví kýžený efekt u SMS je s otazníkem. Vzhledem ke komfortu platby aplikaci dojde spíše k rychlejšímu přechodu většiny k chytré aplikaci. Parkovné se stane nákladem a určitou městskou daní za komfort a pohodlí při cestě do centra podobně jako náklad na spotřebované palivo.

Cena parkování začíná na průměrných nákladech za pouhé ujeté tři kilometry po Jihlavě a nutí tak obyvatele přemýšlet, zda-li není lepší jet do centra města na městském kole, pesky nebo v MHD. Třeba prvních patnáct minut nabízel je zdarma a bez starostí, kde kolo zaparkovat po skončení jízdy.

Tip primátora Ryšky na bezplatné parkování deset minut chůze od náměstí najdete přímo zde. Parkovací auto zjistilo při kontrole vytížení parkoviště na sto deset procent (více zde).Parkovací vozidlo bude monitorovat i parkování dlužníků (více zde).

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů