Parkoviště v centru Jihlavy je obsazeno na sto deset procent, zjistilo parkovací auto

Parkovací auto a zároveň kontrolor tovární značky Toyota-Yaris už začalo krmit informační systémy Magistrátu prvními informacemi o situaci v jihlavských ulicích. A jde o data velmi zajímavá: například v ulici Havířská zaparkovalo ve čtvrtek devatenáctého října odpoledne jedenáct aut na parkovišti s kapacitou deset aut!

Základní funkcí auta je sběr dat o vytížení jednotlivých parkovišť. Tato data pomohou městu sledovat provoz parkovišť a podle toho upravovat nebo rozšiřovat systém parkování ve městě. Další základní funkcí je dohled nad dodržováním pravidel na parkovištích a postupně auto začne sledovat také dodržování zákazů stání a zastavení na ulicích ve městě. Auto bude také umět upozorňovat na auta s nečitelnými registračními značkami, auta dlužníků nebo kradená auta, ke kterým přivolá strážníky.

„Auto jede po stanovené trase a na ulici automaticky monitoruje své okolí. Kamery sledují celkovou situaci, parkující auta i dopravní značení, infračervené kamery zaznamenávají registrační značky, lidary sledují polohu parkujících aut. Software vyhodnocuje získaná data a je v on-line kontaktu s centrálou i databází vydaných parkovacích oprávnění. Celý systém funguje i v noci nebo za zhoršených povětrnostních podmínek,“ uvedl zástupce firmy CORTEC Jan Wild s tím, že polohový systém pracuje s přesností na 10 cm. Auto je navíc vybaveno hybridním pohonem, takže pro většinu pomalých tras a stání na křižovatkách bude energii autu dodávat pouze baterie a spalovací motor nebude spouštět.

Všechna získaná data se průběžně ukládají do počítačů v autě a po příjezdu na základnu se stahují na server. Data o obsazenosti jednotlivých parkovišť se dále předávají ke zpracování na odbor dopravy.

Data o obsazenosti jednotlivých parkovišť v různých dnech a denních dobách chce město po určité době prezentovat veřejnosti.

Tip primátora Ryšky na bezplatné parkování deset minut chůze od náměstí najdete přímo zde. Parkovací auto-kontrolor ujede měsíčně přes tři tisíce kilometrů (více zde), na seznamu „neviditelných“ aut nebudou vozy představitelů města (více zde). Řešení parkovacích problémů posunulo Jihlavu mezi velkoměsta (více zde). Parkovací vozidlo bude monitorovat i parkování dlužníků (více zde).

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů