Apetit Vysočiny: Za domácím chlebem a pizzou do Tasova
Čerstvý chléb nebo pizza z kamenné pece nabízí úplně jiný gurmánský zážitek než stejný pokrm upečený v domácí troubě. Rozdíl je ve způsobu pečení.
„Kamenná pec se rozpálí do běla, pak se vymete oheň a chleba nebo pizzu pak sázíme přímo na dno pece,“ říká farmář Josef Mladý z Tasova.
Farma Tasov má vlastní domácí pec podobnou těm, které stály v kuchyních zemědělských statků v dobách nedávno minulých.
Lidé stavěli kamenné pece dlouho předtím, než začali psát. Historie kamenných pecí začíná v době, kdy se naši předkové naučili vařit jídlo pomocí ohně.
Dnešní podoba kamenné pece je z doby starověkého Říma, proto se jí říká „římská“ pec. Uvnitř pece se rozdělal oheň, aby se vytopilo zdivo pece zevnitř, po té se oheň vymetl a dovnitř pece se sázely bochníky chleba nebo těsta pizzy. Teplo sálající ze zdí pece pak dokončilo proces pečení.
Vysoká teplota uvnitř pece dodává pokrmům zcela jinou chuť než na jakou jsme zvyklí u domácího pečení. Chuťový rozdíl je právě ve způsobu pečení v předehřáté peci: u domácí trouby nejde dosáhnout tak vysoká teplota, jaká vzniká v kamenné peci. Domácím troubám chybí vysoké počáteční teplo potřebné k tomu, aby byla kůra na povrchu těsta křupavá, aniž by se překryla chuť přísad na povrchu těsta.
Horká podlaha kamenné pece dodá chlebu nebo pizze zvláště křupavou kůrku. Toto spodní teplo pece také uvnitř pece vyzařuje nahoru přes pizzu, takže sýr a další příchutě jsou ohřívány jak horkým vzduchem nad, tak teplem zespodu pece.
Kamenná pec je hlavní chloubou farmářská restaurace, kterou v Tasově otevřeli koncem roku 2019. Tasov má necelých sedm set obyvatel a nachází se na rozhraní třebíčského a žďárského regionu, pouhé tři kilometry od dálnice D1.