V návrhu jízdních řádů VDV na Žďársku chybí spoje pro věřící na nedělní mše, komplikuje se i doprava žáků a studentů do škol

Kraj Vysočina obeslal města a obce návrhem jízdních řádů, které by měly začít platit od nového roku 2025.

Už začala i jednání s obcemi na Žďársku. Na těchto jednáních jsou přítomni zástupci krajského úřadu i dopravce, kterým v této oblasti bude i po dobu následujících deseti let ZDAR, a.s.. „Pokud jde o oblast Žďárské vrchy, tak rozsah kilometrů se proti současnému stavu poměrně výrazně navýší, předpokládám proto, že dojde ke zlepšení dopravní obslužnosti a s tím i k nárůstu počtu cestujících. Autoři jízdních řádů nemohou pochopitelně znát do detailu všechny místní reálie a cílem probíhajících jednání je tak odstranit případné nedostatky, aby se předešlo následným úpravám po spuštění nového konceptu dopravy“, uvedl generální ředitel ZDARu Richard Latislav.

Obce na Žďársku už shromažďují přípomínky k návrhu jízdního řádu, citelně chybí dopolední spoje ve dnech pracovního klidu pro návštěvy mší do/z místních částí Žďáru nad Sázavou (Mělkovice a Veselíčko). Věřící dojíždí i do Nového Města na Moravě (navíc například poutní kostel ve Slavkovicích je pro
římskokatolické věřící, nikoliv pro jiné věřící).

„K návrhu nových jízdních řádů jsme připravili jeden a půl stránky připomínek. Našim cílem je udržet kvalitu spojení nejen pro Nové Město, ale i pro okolní obce. Doporučuji všem starostům v regionu, aby si navrh pečlivě prostudovali a rychle na něj reagovali. Pevně věřím, že kraj našim oprávněným připomínkám vyhoví. Jde nám hlavně o to, aby se děti dostaly včas do školy, ale i dospělí k lékaři a do nemocnice. V některých případech potřebujeme napravit jízdní řády tak, aby příjezdy autobusů do Žďáru navazovaly na rychlíky do Prahy a Brna,“ uvedl novoměstský starosta Michal Šmarda.

I další připravované změny krajské dopravy na Žďársku budí údiv. Například ve Žďáru nad Sázavou se pro cestující z úseku Bystřice nad Pernštejnem – Olešná nepočítá se zajížděním na zastávku Žižkova – na této zastávce dnes nastupuje a především vystupuje značné množství lidí (hlavně středoškolští studenti a učni), pro které to bude znamenat zásadní prodloužení cestování – nutnost přestupu na zastávce Convent.

„Nikdo mi o tom problému dosud neřekl, abych ho nějakým způsobem řešil,“ zmínil krajský radní pro školství Jan Břížďala.

Také zaměstnanci firmy TOKOZ ve Žďáru nad Sázavou mohou mít starosti s příjezdem na noční směnu v 21:35, na noční směnu se začátkem v 21:45 se nedostanou včas (nyní při dřívějším příjezdu
umožněn přestup na MHD).

Dopravní spojení místních částí se Žďárem nad Sázavou je o víkendech minimální.

Nevhodné jsou nově řešené i přípoje na osobní vlaky do Brna (příjezd na žďárské autobusové nádraží je několik minut před odjezdy osobních vlaků, cestující nestihnou přestoupit). Analogicky to bude platit pro vazbu na osobní vlaky od/do Havlíčkova Brodu.

„„Nyní nejsme schopni specifikovat konkrétní změny v jízdních řádech pro rok 2025 s odkazem na skutečnost, že k dnešnímu dni je s dopravcem uzavřena smlouva jen na jednu oblast. Každopádně, jakmile dojde k uzavření smlouvy v jednotlivých oblastech, tak neprodleně kontaktujeme obce a zveme je na společné jednání, kde jim postupně představujeme daného dopravce a současně podobu obsluhy dle s dopravcem uzavřené smlouvy. Podoba jízdních řádů vychází z podoby již v minulosti s obcemi projednávané a na mnoha místech kraje už zavedené,“ vysvětlil Pavel Bartoš, vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu Kraje Vysočina.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů