Bernard versus Humpolec: Reprezentant ANO i pivovaru Mikulášek neohlásil střet zájmů

Listopadové jednání Zastupitelstva města Humpolec přineslo i projednávání žádosti Rodinného pivovaru Bernard o koupi městského pozemku pro potřebu pivovaru.

Rodinný pivovar Bernard má v zastupitelstvu města hned dva reprezentanty svých zájmů: majitel pivovaru Stanislav Bernard je dlouholetý příznivec ODS. PR-manažer pivovaru Bernard Zdeněk Mikulášek je neuvolněným radním města.

Střet zájmů řeší zákon o obcích. Když zastupitel ví, že projednávání a rozhodování může přinést škodu nebo naopak výhodu jemu, blízkému člověku nebo firmě, měl by to předem oznámit. Zastupitelstvo pak hlasuje o tom, zda je to důvod pro vyloučení z hlasování.

K ničemu takovému ale během jednání zastupitelstva města nedošlo. Zastupitel Stanislav Bernard (ODS) se jednání zastupitelstva vůbec neúčastnil, neuvolněný radní města Zdeněk Mikulášek (ANO) střet zájmů neohlásil. A normálně hlasoval o prodeji pozemku města pivovaru Bernard jako svému zaměstnavateli.

„Zastupitel měl určitě svůj poměr k projednávané věci nahlásit. Soukromým zájmem v této věci může být též zájem soukromé společnosti – zaměstnavatele daného zastupitele. Co se týče možného přestupku, pak soudím, že když se úřad o takovém jednání dozví, měl by přestupkové řízení zahájit a věc posoudit,“ uvedl právník Transparency International Petr Leyer.

Město Humpolec má k dispozici audiozáznam z jednání Zastupitelstva města, může si vyžádat i svědectví přítomných úředníků. Další úřední postup tak záleží na vůli úředníků města vyšetřovat svého radního pro přestupek vůči zákonu.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů