Část bytů pro žďárské seniory chce radnice získat ve formě materiálního plnění

Město Žďár nad Sázavou chystá nové formy bydlení ve spolupráci se soukromým investorem, společností BDSO (Bytová Družstva Společně s Občany). Desítky nových družstevních bytů vyrostou hned ve dvou lokalitách, na místě bývalého Batyskafu a v areálu bývalých jeslí na Okružní horní.

Firma brzy spustí web, na kterém se mohou registrovat předběžní zájemci. Část bytů má žďárská radnice získat ve formě materiální plnění. „Zatím se o tomto vedou jednání, nemohu vám proto zatím říct podrobnější informace,“ uvedla mluvčí žďárské radnice Blanka Sobolová.

Do roku 2027 vznikne ve dvou městských lokalitách dohromady kolem sto čtyřiceti nových bytů pro rezidenty i seniory v družstevním vlastnictví, s financováním družstevní hypotékou.

V těsné blízkosti centra města, na místě bývalého kulturního klubu Batyskaf, vyroste nový pětipodlažní dům čítající okolo čtyřiceti bytových jednotek, podzemní parkoviště a přízemní nebytové prostory, které nabídnou rezidentům i širšímu okolí potřebnou občanskou vybavenost.

Zájemci si budou moct vybrat z bytů o dispozicích 1+kk až 4+kk s balkonem nebo lodžií, a kromě bydlení hned u náměstí se mohou těšit na vlastní vyhrazené parkovací místo i potřebné služby jen pár kroků od nového domova. „Jedná se o jeden z vícero projektů založených na spolupráci města a partnerské společnosti, jejímž smyslem je podpořit dostupnost bydlení pro Žďáráky,“ uvádí starosta města Martin Mrkos.

 Výstavbu dalšího objektu plánuje BDSO v místě bývalých jeslí na horní Okružní. Tam vyrostou domy hned dva s celkem stovkou bytů pro bydlení seniorů (nad 50 let věku) a navíc se sociálními i zdravotními službami. První bude kompletně bezbariérový dům se zázemím speciálně uzpůsobeným potřebám seniorů nebo osob s omezenou schopností pohybu a orientace. Cílem konceptu je zajistit seniorům pohodlné bydlení v komunitě vrstevníků a se snadnou dostupností veškerých potřebných služeb.

Sousední objekt se stane sídlem nové dětské skupiny se dvěma třídami a zázemím. Záměrem je propojení komunity seniorů s předškoláky, ze kterého by měly obě skupiny vzájemně profitovat. Zároveň ale bude dětská skupina disponovat odděleným vstupem a vlastní zahradou, což zajistí nejstarší i nejmladší generaci dostatečné soukromí a klid.

Budovy budou propojeny společným podnožím, ve kterém je plánovaná jídelna, ordinace lékaře, sociální a další služby na dosah nejen pro obyvatele takzvaných seniorských bytů, ale i pro širší veřejnost.

Projekt vzniká pod záštitou společnosti BDSO, která se dlouhodobě věnuje konceptu bydlení pro seniory realizovaného formou družstevního vlastnictví. Nejen pro seniory, ale i pro mladé lidi a rodiny s dětmi totiž právě družstevní vlastnictví představuje nejdostupnější možnost, jak si pořídit vlastní byt.

Zájemci nemusí řešit hypotéku, dokládat příjmy ani poskytovat žádné zajištění. Prvních 30 % ceny bytu splatí družstvu postupně ve třech splátkách rozložených do doby přípravy a výstavby prvního podlaží hrubé stavby projektu. Na tuto úhradu mohou získat úvěr se splátkami rozdělenými až na 25 let.

Družstvo zajistí pro své členy družstevní hypotéku, jejíž sazba je výrazně výhodnější než individuální komerční hypotéka. Dalších 70 % ceny bytu tak budou družstevníci po nastěhování splácet ve formě družstevní hypotéky, a to v měsíčních splátkách rozložených zpravidla na 30 let pro seniory a až 40 let pro ostatní skupiny. V případě zájmu bude možné po kolaudaci cenu bytu zcela uhradit nebo doplatit libovolnou část, a tím si snížit měsíční splátky.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů