CHKO se nevyjadřovalo k nákupu levnějšího osvětlení Žďáru nad Sázavou

Okamžitý nákup stovky levnějších svítidel pro veřejné osvětlení nebude realizován, neboť podle zkoušek v terénu nevyhoví podmínkám CHKO Žďárské vrchy z důvodu vysoké teploty chromatičnosti. Tuto informaci dostali radní města jako podklad k jednání o úsporách v provozu veřejného osvětlení.

Veřejné osvětlení - Mopos Communications, a.s.


„K nákupu svítidel pro Žďár jsme se dosud nevyjadřovali. V posledním roce jsme řešili pouze osvětlení Zelené hory, tam jsme návrh projektanta akceptovali. Jinak se ale vlivem světelného znečištění zabýváme a snažíme se ho řešit,“ uvedl ředitel reg. pracoviště Správa CHKO Žďárské vrchy Václav Hlaváč.

Výběr teploty chromatičnosti by měl zohledňovat potřeby a požadavky uživatelů místních komunikací a veřejných prostranství, tj. například základní dělení mezi klidové (obytné) zóny a průjezdní úseky silnic obcí. Nízká teplota chromatičnosti (teple bílá) vyvolává v pozorovateli subjektivní dojem klidu, méně narušuje přírodu a biologické rytmy člověka. Vysoká teplota chromatičnosti (chladně bílá) zvyšuje u pozorovatele (řidiče) vnímání a soustředění.

„Svítidla mají teplotu chromatičnosti 3000K, která v tuto chvíli neodpovídá moderním trendům ani doporučení Ministerstva životního prostředí,“ vysvětlil místostarosta Žďáru nad Sázavou Jaroslav Hedvičák (ANO).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů