COVID-19 ohrožuje Vánoce i sociální smír Vysočiny

Jen doporučení, žádné nařízení. Krajští hygienici vydali své první doporučení k pořádání vánočních aktivit na řadě míst měst a obcí Vysočiny. Nemocnice Vysočiny se rychle blíží k naplnění kapacity nemocnic, očekává se omezení neakutní lékařské péče, diskutuje se celostátní nouzový stav.

Zlínský kraj nejméně na čtrnáct dní omezil společenské akce a shromáždění nad sto lidí.

What will Christmas 2020 look like? How coronavirus restrictions could  affect shopping, parties and pantos | The Scotsman

Doporučení hygieniků komentoval i hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek:

„Všichni bychom měli přenastavit osobní přístup k návštěvě předvánočních akcí, kde se schází více lidí. Období, které nás čeká, nebude nijak přívětivé. Ne všichni občané vnímají a respektují tento stav. Odborné orgány by k tomu měli zaujímat stanovisko,“ řekl hejtman Vítězslav Schrek (ODS).

Hejtman Schrek není osobně příznivcem okamžitého vyhlášení nouzového stavu. „Jsem přesvědčený, že ti kteří doporučení dodržují by je dodržovali i za nouzového stavu. Ti kteří s nimi nesouhlasí by je nedodržovali. Podle mého přesvědčení by se nenašel nikdo, kdo by si uměl vynutit dodržování těchto zásad. Vše by fungovalo stejně jako v minulých měsících, jsem zastáncem toho, že nouzový stav není řešením, které potřebujeme,“ dodal hejtman.

Ani vyhlášení „Stavu nebezpečí“ v Kraji Vysočina není podle hejtmana Schreka vhodným řešením, protože veškeré náklady v takovém případě jdou za tím, kdo stav nebezpečí vyhlásil. A tím by byl Kraj Vysočina.

Podle hejtmana Schreka potřebujeme následující základní věci:

  1. Jednoznačné stanoviska krajských hygieniků k aktuální situaci na Vysočině
  2. Zapojení praktických lékařů do očkování v době uzavření velkých očkovacích center (Kraj Vysočina jedná o prodloužení činnosti očkovacího centra v Jihlavě)

Stanovisko hygieny (více zde) přišlo v reakci na dotazy starostů u ředitele Krajského úřadu Zdeňka Kadlece. „Stanovisko hygieniků není dostatečné, řada starostů v něm vidí alibismus,“ uvedl ředitel Kadlec.

Co vlastně mají starostové udělat tak není z doporučení hygieniků zcela jasné.

„Venkovní hromadné akce, přestože jsou bezpečnější než vnitřní hromadné akce, tak nejsou doporučené. Stanovisko hygieny není úplně ostré, všichni jsme si vědomi křehkého sociálního smíru, který stále ještě existuje. Může být ale velmi snadno narušen a rozbourán. Když budeme chtít přijmout racionální a tvrdá opatření, snadno narušíme křehký sociální smír. Určitě bych byl rád, kdybychom veřejnost přesvědčovali než k něčemu nutili“, dodal Kadlec.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů