(DOKUMENT) Rezignace šéfa kulturní komise Schreka (ODS) za „Gulášfest“

Vážený pane primátore,

zasílám Vám svou veřejnou rezignaci na pozici předsedy Komise pro kulturu při Radě města Jihlavy.

Berte prosím mé rozhodnutí v této formě jako vyjádření zásadního nesouhlasu se způsobem, jakým se Rada města pod Vaším vedením „nově“ rozhodla přistupovat k podpoře projektů, které na místo kulturního obohacení života obyvatel Jihlavy slouží k propagaci politických stran a hnutí.

Dne 26.9.2017 jsem Vás na zasedání zastupitelstva města požádal o zvážení, zda je vhodné udělovat Vaši záštitu akcím, na kterých dochází k prezentaci politických stran a hnutí v rámci předvolební kampaně. To se zcela prokazatelně odehrávalo na jihlavském Masarykově náměstí na akci „Hvězdný guláš“, organizované nadačním fondem Šťastná hvězda. Následně jsem vyjádřil principiální nesouhlas s tím, aby takové akci byla ještě k udělené záštitě primátora přiznána radou města finanční podpora, a to vše bez možnosti vyjádření stanoviska kulturní komise.

I přes to, následující den 27.9.2017, rada města nadačnímu fondu Šťastná hvězda finanční dar schválila.

Vážený pane primátore. Za celých sedm let, co jsem měl tu čest předsedat komisi pro kulturu, se nikdy nic takového nestalo. Vždy jsem se snažil dbát o to, aby komise pracovala věcně, bez politických a pokud možno lobbistických tlaků a vlivů. Tento trend ctili a respektovali vždy i všichni členové komise napříč politickým spektrem.

Bohužel, toto platilo pouze do doby než rada města, které předsedáte, schválila za členku Komise pro kulturu zástupkyni za hnutí ANO, která je zároveň předsedkyní nadačního fondu Šťastná hvězda. Vaše rozhodnutí „sponzorovat“ z veřejných prostředků města akci, která pod rouškou kultury, a dokonce charity, propaguje politické strany a hnutí v předvolební kampani, považuji v Jihlavě za zcela bezprecedentní.

Připomínám, že všichni organizátoři kulturních akcí, kterým byla přidělena v grantovém systému finanční podpora, mají ve smlouvě o dotaci striktní podmínku, že nebudou na akci propagovat politické strany a hnutí. V případě akce nadačního fondu Šťastná hvězda tato podmínka nejednou zcela nepochopitelně neplatí. Tento přístup současného vedení města považuji ve světle takového rozhodování za zcela svévolný, nerespektující a naprosto ignorující nastavená pravidla a nehodlám se v pozici předsedy komise na takové praxi jakkoli podílet. Na závěr mi dovolte poděkování všem členům komise, s nimiž jsem z pozice předsedy komise měl možnost spolupracovat.

S pozdravem Vítězslav Schrek, člen zastupitelstva města Jihlava

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů