Dopravní kalamita na Pávově: Posunout směny u firmy Bosch neprošlo

Na konci června se definitivně uzavře nájezd na přivaděč u starého Pávova na dálniční přivaděč směrem k Jihlavě. Jihlavská radnice usilovně hledala řešení, jak udržet nájezd v provozu úpravou jeho technických parametrů.

„Náklady na stavební úpravy sjezdu a nájezdu a další stavební úpravy by vyšly cca na 3,5 milionu korun, plus další vyžádané investice v okolí asi na 1,5 milionu. Nároky na protihluková opatření by však musela být poměrně rozsáhlá a technicky náročná, odhlučnění by se týkalo i mostu. Předpokládané náklady jsou asi 50 milionů, to je pro rozpočet města neúnosné. Projektové práce s ohledem na vývoj situace magistrát pozastavil,“ uvedl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Podle informací Občasníku šlo na hledání řešení pro sjezd Pávov kolem sto tisíc korun z městského rozpočtu.

silnice

Alternativa: změnit kruhový objezd nebo semafory

Jihlavská radnice se intenzivně zabývá hledáním jiného řešení. „Uvažovalo se například o stavebních úpravách na kruhovém objezdu tak, aby se zvýšila jeho propustnost ve směru od průmyslové zóny (Bosch, Automotive lighting) k přivaděči – například u kruhového objezdu dostavět nové rameno, aby vozidla ze zóny mířící na přivaděč nemusela na kruhový objezd.  Ale to by nevyřešilo proud vozidel ve směru od Heroltic, která na kruhovém objezdu blokují vozidla ve směru od firem Bosch a AL, takže se aktuálně uvažuje o umístění semaforů, které by regulovaly průjezd kruhovou křižovatkou,“ vysvětlil Tulis. Semafory začnou dopravu na kruhovém objezdu zhruba od konce června (více zde).

Jednoduché řešení neprošlo

Město Jihlava opakovaně provedlo měření intenzit dopravy, kdy se potvrdilo, že k enormnímu nárůstu průjezdu vozidel dochází v podstatě na dobu 20 až 30 minut po koncích směn (např. 14:10 až 14:30), potom už jsou průjezdy opět minimální, bezproblémové. „Situaci by pomohlo řešit posunutí konce směn u některého z větších zaměstnavatelů tak, aby končily např. s třicetiminutovým odstupem. To by výrazně zmenšilo problém, kdy se jednorázově mohutně vzedme průjezd stovek vozidel v jednom místě. V minulosti firmy ovšem neprojevily zájem zapojit se tímto způsobem do řešení situace svých zaměstnanců při cestování ze zaměstnání,“ dodal mluvčí radnice.

V současné době projektuje Ředitelství silnic a dálnic protihluková opatření v místě starého Pávova, která by definitivně uzavřela starý nájezd. „Oslovili projektanta, zda z hlediska staré hlukové zátěže bude možné zvýšit  rychlost na 110 km/h. Výsledek prozatím neznáme,“ uvedl mluvčí ŘSD Jan Studnický.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů