(FOTO) S-5 Výpustek: „Za tajemstvím jeskyně“ a vládního krytu ČSSR

Ještě před dvaceti lety byla jeskyně Výpustek a její nejbližší okolí přísně střeženým objektem vlády. Jeskyně je výjimečná dvousetmetrovou vestavbou bývalého armádního velitelského pracoviště, známého pod označením S-5. Do zadní části jeskyně za krytem S-5, lze najet s autobusy a nákladními auty.

Není k dispozici žádný popis fotky.

Podzemní objekt S-5 je jediný svého druhu veřejně přístupný v Evropě. Dodnes je plně funkční, v případě potřeby může znovu sloužit jako velitelské pracoviště vlády nebo Armády České republiky. V úzkých chodbách a stísněných místnostech jsou dálnopisy, ošetřovna, strohé sociální zařízení i 125 spartánských lůžek. Mohlo zde být až 250 osob, v postelích se měli obyvatelé krytu střídat. Díky vlastním agregátům, čističkám vzduchu a dalším vymoženostem mohli bez jakéhokoli spojení s okolním světem přežít sedm dní.

Dosavadní klasický okruh návštěvníky vede takzvaným „krytem“ – tajným podzemním velitelstvím, které v roce 1961 tehdejší Československá lidová armáda pro případ válečného konfliktu vestavěla v délce dvou set metrů dovnitř jeskyně jako samostatný objekt.

Může jít o obrázek 8 lidí

Na nový prohlídkový okruh „Za tajemstvím jeskyně“ se návštěvníci vydají bez elektrického nasvícení, s čelovými světly na helmách, ve vlastním oblečení, které si lze zašpinit, či v overalech. Zájemci v malých skupinách o velikosti maximálně deseti lidí projdou i část Nízké chodby jeskyně, která výškou dělá čest svému jménu.

Může jít o obrázek 1 osoba

Přestavba jeskyně na vojenské účely začala rozhodnutím
Ministerstva národní obrany o vybudování podzemního muničního skladu roku 1936. Při těchto pracích se uvolnily další zahliněné prostory, ale sklad nikdy nebyl uveden do provozu. V prostorách jeskyně Výpustek byla nakonec v roce 1944 vybudována podzemní dílna německého podniku „Flugmotorenwerke Ostmark“, který se specializoval na výrobu leteckých motorů.

Po válce zde bylo v šedesátých letech postaveno armádní velitelské stanoviště, které bylo až do konce roku 2001 přísně utajováno a bedlivě střeženo.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů