Hájenka Černé lesy se změní na moderní zážitkové centrum

Osamělá hájenka Černé lesy nedaleko Brtnice je známou turistickou základnou jihlavského Domu dětí a mládeže. Dnes objekt turistické základny trápí především rostoucí vlhkost zdiva. Příčinou je patrně nešťastně postavený bazén v blízkosti objektu.

Město Jihlava již vypsalo architektonickou soutěž s důrazem na elementární jednoduchost navrhovaných staveb v prostředí přívětivém k dětem a určeném pro pobyt v přírodě a na čerstvém vzduchu se zaměřením na ekologické vzdělávací programy.

“ Věřím, že další generace dětí vyrostou v krásném prostředí staronové hájenky v sepětí s přírodou. Cílem je také nabídnout hájenku pozbytek roku i pro dospělou klientelu pro firemní či soukromou turistiku,“ prohlásil jihlavský radní David Beke (ODS).

Vítězný návrh je od architektonické kanceláře Rusina Frei, s.r.o. Podle hodnocení poroty vítězný návrh řeší zadání s velkým porozuměním k místu a provozu včetně drobných vylepšení jako nápadité bezbariérové propojení východních částí přízemí objektu, sauna či zimní zahrada.

„Hájenka z devatenáctého století by měla být zachována. Co nejcitlivěji k ní přistavujeme nový objekt. Starý objekt se zahradou bude jádrem celého tábora. Bude využit i střešní prostor hájenky,“ řekl autor vítězného návrhu Martin Rusina.

Místo_1_c.jpg

Voda z Černých lesů má údajně léčivé účinky, které objevil místní lesník Franz. Když byl jednou postřelen pytláky, léčil se ruznými léky, které ale nepomáhaly. U pramene v lese si chladil nohy ve vodě a ucítil její léčivou moc a za týden se uzdravil. V té době v knížecím rodě v Brtnici onemocněl nastávající dědic panství Ferdinand z Collaltu a nikdo ho nemohl uzdravit.

Knežna Elsa se obrátila o radu k lesníku Franzovi. Ten vzal mladého knížete k sobě do hájovny, léčil ho vodou z pramene. Lesní vzduch a voda způsobily, že se kníže v krátké době uzdravil. Kněžna z radosti a jako poděkování nechala vystavet nedaleko pramene na dostupnějším místě kapličku ku cti Svaté Trojice, protože prameny jsou tři. Prameny dostaly jméno Ferdinandovy proudy. Od té doby každoročně knížecí rodina a služebnictvo putovalo ke kapličce v den Sv. Trojice, aby se pomodlili a poděkovali za uzdravení knížete.

Během doby se průvodu zúčastnil i prostý lid, z čehož se vyvinula každoroční pouť.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů