Hejtman Schrek (ODS): Jsme na dobré cestě k uvízlým penězům ve Sberbank

Na žádost hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka se v sídle Advokátní kanceláře Baker & McKenzie uskutečnilo avizované setkání zástupců samospráv s insolvenční správkyní JUDr. Jiřinou Lužovou ve věci dalšího postupu v případu zkrachovalé Sberbank.

Jednání se za Kraj Vysočina účastnil vedle hejtmana i náměstek pro finance Miroslav Houška, primátor Statutárního města Jihlava Petr Ryška a místostarosta městské části Prahy 1 Tomáš Heres. Hlavním tématem bylo vyjasnění si výše finančních prostředků, ze kterých by mělo dojít k uspokojení pohledávek všech věřitelských skupin včetně firem, obcí, měst a krajů. Tyto aktuálně dosahují v součtu zhruba 60 miliard korun.

Podmínkou výplaty je dokončení transakce odkoupení úvěrového portfolia ve výši 41,05 miliardy korun Českou spořitelnou, která o koupi podepsala koncem roku smlouvu. Její součástí je však podmínka, že obchod nebude zatížen žalobami věřitelů.

„Insolvenční správkyně nás informovala, že z prodeje úvěrů a vymožené hotovosti, která je již dnes evidována na účtech ČNB, by při zachování současných úrokových sazeb mohly obce, města a kraje obdržet v průběhu září až října tohoto roku až 100% zadržovaných peněz. Současně nás ujistila, že požádala o další prodloužení termínu pro uvalení sankcí na bankou užívaný software. V případě matky české banky – Sberbank EU, americký úřad pro regulaci opětovně vyhověl a stanovil nový termín 20. 8. 2023. Sdělení insolvenční správkyně považuji za velmi důležité pro samosprávy, které v čele s Jihlavou napadly ustanovení věřitelského výboru na schůzi věřitelů, což by mohl být důvod pro neuskutečnění obchodu s Českou spořitelnou. Těchto samospráv je v současné chvíli ještě 15 + městská část Prahy 1. Pět samospráv, mezi kterými je například město Hodonín, dle insolvenční správkyně už žalobu aktuálně stáhlo. Věřím, že Praha 1 i město Jihlava svůj postoj v současné situaci zváží a zároveň předají informace z jednání ostatním městům a obcím, které se proti ustanovení věřitelského výboru ohradily“, uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek a dodává: „Po dnešním jednání si myslím, že jsme všichni na velmi dobré cestě k uvízlým penězům.“

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů