Hejtman Vysočiny navrhuje ukončení spolupráce s Čínou a Běloruskem

Hejtman kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS) navrhuje Zastupitelstvu Kraje Vysočina vypovědět memorandum o spolupráci s čínskou Provincií Hubei a pozastavit aktivity s Minskou oblastí Běloruska.

Spolupráce s čínskou provincií Hubei a Krajem Vysočina začala na podzim 2014. Symbolem spolupráce se stal společný podnik Jihlavan Airplanes a společností Zall na výrobu ultralehkých letadel.

Na jaře 2015 navštívila delegace Kraje Vysočina vedená hejtmanem kraje Jiřím Běhounkem Čínskou lidovou republiku. Součástí delegace byli zástupci z řad zastupitelů kraje, zástupci hospodářské komory, náměstek primátora Jihlavy Vratislav Výborný, ředitelé nemocnic, zástupci VUT Brno a podnikatelé. V partnerském regionu – Provincii Hubei – byla projednávána spolupráce v oblasti školství a zdravotnictví. Delegace kladla také velký důraz na spolupráci v ekonomické oblasti a podporu podnikatelských subjektů z Kraje Vysočina. Kromě jednání vedených v Provincii Hubei se delegace také setkala s velvyslancem ČR v Číně Liborem Sečkou, v průběhu celé mise v Hubei doprovázela delegaci zástupkyně ekonomického úseku velvyslanectví.

V době pandemie Covid 19 na jaře 2020 byl společnostmi Zall Foundation, Wuhan, Hubei a Zall Skyleader, a. s. Jihlava poskytnut Kraji Vysočina dar ve výši 6 300 000 Kč v podobě 200 000 ks respirátorů a 10 000 ks ochranných obleků, určených pro použití ve zdravotnických zařízeních v Kraji Vysočina.

Spolupráce s Minskou oblastí byla oficiálně zahájena a stvrzena podpisem Memoranda o spolupráci v roce 2014. Konkrétní projekty vzájemné spolupráce se dosud realizovaly v těchto oblastech:

  • Podpora hospodářské spolupráce, organizace několika podnikatelských misí, podpis spolupráce mezi hospodářskými komorami obou regionů, včetně pomoci se zprostředkováním kontaktů a informací, podpora činnosti česko-běloruské obchodní spolupráce.
  • Předávání a výměna zkušeností v oblasti zdravotnictví – každoroční zorganizování stáží běloruských lékařů ve zdravotnických zařízeních Kraje Vysočina (ve spolupráci s firmou MEDIN).
  • Výměna zkušeností a spolupráce v oblasti hasičů a požárního sportu – účast na mistrovství v požárním sportu.
  • Výměna zkušeností v oblasti technického vzdělávání.
  • Spolupráce v oblasti sportu a mládeže – hokejový turnaj pro mladé hokejisty z HC Lední Medvědi Pelhřimov v Bělorusku a týdenní hokejová škola pro mladé běloruské hokejisty na Vysočině.

V roce 2020 se vzhledem k pandemii COVID ve světě a vzhledem k vyhrocení vnitropolitické situace v Bělorusku neuskutečnily žádné z plánovaných aktivit a projektů. I přesto, že náplň jednotlivých výše uvedených projektů je smysluplná a přínosná, tak vzhledem k stále trvající krizové vnitropolitické situaci v Bělorusku doporučuje vedení Kraje Vysočina prozatím konkrétní projekty spolupráce pozastavit.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů