Iráčtí uprchlíci šli na první mši. Do sousední křesťanské diecéze.

Uprchlíci z Iráku, kterí našli bezpečné útočiště na Okrouhlíku u Jihlavy, navštívili první křesťanskou mši. Kupodivu se tak nestalo v dva kilometry vzdáleném kostele sv. Petra a Pavla v Rančířově, ale ve dvacet kilometrů vzdáleném Ždírci.

Ždírec je pod správou královehradecké diecéze, Okrouhlík spadá pod diecézi brněnskou. Cestou do Ždírce jeli uprchlíci hned kolem několika místních kostelů, kde se na mši schází místní lidé.

Kostel sv. Václava ve Ždírci

Katolická uprchlická rodina si do Ždírce našla cestu díky odhodlání místních farníků, kteří jim chtějí pomoci. Duší pomoci je místní farnice, která sama vychovává s manželem své tři děti, ale pomoc křesťanským uprchlíkům vnímá jako samozřejmost. „Tito lidé přišli o vše, kromě jejich životů neměli nic, ale díky pomoci se dostali do bezpečí.“ vysvětluje.

„Až při samém osobním kontaktu s rodinou si člověk uvědomí, jak jsou nám podobní, a jak pekelná i úsměvná je ona jazyková bariéra. Oboustranně bychom si toho chtěli tolik říct, avšak neznalost stejného jazyka nás přiváděla do legračních a úsměvných okamžiků, kdy jsme jako farníci marně na svých mobilech „googlili“ arabsko-české slovníky a pomocné aplikace, avšak většinou bezúspěšně a tak zvítězil obyčejný lidský úsměv, podání ruky nebo kývání hlavou … Až s tlumočníkem, který s námi poobědval a poseděl odpoledne při kávě a zákusku, bylo víc prostoru pro bližší seznámení.“ dodala další z farnic.

Starosta Ždírce Bohuslav Fiala se o mši s účastí iráckých uprchlíků dozvěděl až z dotazu Občasníku. „Do kostela nechodím, snad je kázání našeho pana faráře zaujalo,“ řekl starosta Ždírce Bohuslav Fiala.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů